Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Esed bu kez Kürtleri vurdu!

Esed bu kez Kürtleri vurdu!

IŞİD’ın üç kentten sağladığı destekle Kobani’ye kapsamlı saldırısı devam ederken Haseke’deki Kürt mahallelerine Esed rejimi tarafından ağır silahlarla saldırı yapıldı.

18.01.2015 00:52

Kobani’de IŞİD işgali 124. Gününe girerken çatışmalar yeniden şiddetlendi. IŞİD önceki gün Rakka, Talabyad ve Mınbic kentlerinden Kobani’ye ağır silahlarla donatılmış yeni takviye kuvvetler göndermesi sonrasında YPG mevzilerine kapsamlı saldırı başlatmıştı.YPG Basın Merkezi, IŞİD’in takviye güç, tank ve ağır silahlarla düzenlediği saldırıların YPG/YPJ savaşçıları tarafından püskürtüldüğünü açıkladı. Açıklamada,  Asayiş, 48. Cadde, Miştenur tepesi yamaçları ve Termik yolundan eşzamanlı saldırıya geçen IŞİD gruplarının YPG  güçleri tarafından durdurulduğu, savunma hatlarını kırmaya çalışan IŞİD’lı bazı grupların ise çembere alındığı belirtildi. Tüm gün ve gece boyunca süren çatışmalar ardından tüm IŞİD’lı grupların püskürtüldüğü kaydedildi. Yaşanan çatışmalarda YPG’nin 1 hammer ve 1 adet askeri aracın imha edildiği, 2 tankın ise koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu imha olduğu belirtilen açıklamada, “Çatışmalarda tespit edilebilen 51 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz, 7 cenazeyle birlikte çetelere ait 7 adet kaleşnikof, 22 kaleşnikof şarjörü ve 1.000 adet kaleşnikof mermisi, 1 adet B7 roketatar silahı ve 4 adet B7 roketatar güllesi, 10 el bombası, 2 cihaz ve çok sayıda ilaç ele geçirmiştir” denildi. Çatışmalarda YPG’den ise 7 savaşçının yaşamını yitirdiği ifade edildi.Kobani’de çatışmalar devam ederken Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Rojava bölgesi içinde  bulunan Haseki kentinde rejim güçleri ile YPG arasında çatışmalar baş gösterdi.  Rejim güçlerinin Haseke’nin Kürt mahalleleri ve YPG noktalarına yönelik saldırı başlattığı,havan atışları sonrası  Salihiyê, Miftiyê ve Til Hacer mahallelerinde çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği veya yaralandığı ileri sürüldü.  Rejim güçlerinin YPG’nin kontrolünde bulunan İtfaiye, Talaya bölgesi ve bazı kontrol noktalarını hedef aldığı YPG’nin karşılık vermesi üzerine çatışmaların geniş alanlara yayıldığı ifade edildi.

30 SURİYE ASKERİ YPG'NİN ELİNDERojava  merkezli ANHA haber ajansı,  YPG/YPJ güçlerinin Suriye askeri güçlerinin saldırılarına karşılık verdiği, bu kapsamda Til Hacer Mahallesinin kuzeyinde yer alan Suriye rejim güçlerine ait bir  karakola düzenlenen eylemde karakolun tümden YPG güçlerinin eline geçtiği, 30 rejim askerinin ise silahlarıyla birlikte teslim alındığını duyurdu. Çatışmaların Mesakin mahallesinde şiddetlendiği bildirildi.
Yorumlar | 0
üye profil