Erzurum'da 5 katlı bina yerle bir oldu! Mahallede büyük panik: Deprem oluyor sandık

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kullanılmayan 5 katlı metruk bina büyük bir gürültülye çöktü. Mahallelinin büyük korku yaşadığı olayda herhangi yaralanma olmazken, konuyla ilgili konuşan binanın sahibi İlhami Akkuş, buranın 40 yıllık bir bina olduğunu ve kentsel dönüşüm kapsamına alındığını, boş olduğunu açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 02.07.2020 00:14
Değiştirme Tarihi: 02.07.2020 00:19

Erzurum'un Yakutiye ilçesi Şükrüpaşa Mahallesi'nde akşam saatlerine 5 katlı metruk bina çöktü. Yapılan incelemede kullanılmadığı belirtilen binada arama kurtarma köpekleriyle bir süreliğine arama yapıldı. Meydana gelen çökme nedeniyle tedbir amaçlı çevredeki bazı vatandaşların evleri de boşaltıldı. 

5 yıl önce kentsel dönüşüm kapsamına alınan ve boşaltılan binanın sahibi İlhami Akkuş, binanın 40 yıllık olduğunu ifade etti ve şunları söyledi: "Burası 40 senelik bina, 5-6 sene önce yine bir çatlak oluşmuştu ve belediye tarafından kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştı." 

Çökmenin yaşandığı mahallede oturan Sait Çiğdem, olayın 22 sıralarında meydana geldiğini ifade etti. O sıralarda bir ses geldiğini ve giderek bu gürültünün devam ettiğini söyledi. Deprem olduğunu düşündüklerini söylyen Çiğdem, etrafın toz duman olduğunu ve deprem olmadığını sonradan fark ettiklerini belirterek şu açıklamayı yaptı

"Saat 22.00 sıralarında evde otururken bir ses geldi. İlk başta korktuk, şaşırdık, ne olduğunu bilemedik ve sonra şiddetli gürültü devam etti, deprem oluyor sandık, çocuğu aldım dışarı çıkarken baktım sallanmıyoruz. Ben eşimi ve çocuğu evin önüne bırakıp yıkılan evin yanına geldim. Orada oturan birisi vardı, ona içeride birisi var mı diye sordum, 'kimse yok' dedi. Ben tekrar eve koştum baktım çöken binanın yanında 2 katlı bir ev var, çöken bina yüzünden onun duvarı da yıkılmıştı. O evde oturanlara ihtiyaçları karşılayacak malzemeler alıp onları evlerinden çıkardık. Çöken binanın etrafı toz dumandı, içeri girip 'kimse var mı' diye seslendik, ses gelmedi, sonra itfaiyeye haber verdik."

Kaynak: AA