Ertelenen ALES sınav giriş yerleri açıklandı mı? ALES sınavı ne zaman?

Ertelenen ALES sınavı için artık geri sayım başladı. Üniversite mezunu birçok kişinin yüksek lisans yapmak için katılım sağlayacağı ALES sınavına çok az bir zaman kaldı. Sınava girecek olan adaylar, ertelenen ALES sınavı yerlerinin açıklanmasını dört gözle bekliyor. Ertelenen ALES sınav giriş yerleri açıklandı mı? ALES sınavı ne zaman?

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2021 14:32
Değiştirme Tarihi: 11.02.2021 14:32
Ertelenen ALES sınav giriş yerleri açıklandı mı? ALES sınavı ne zaman?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınavının ne zaman yapılacağı, sınava katılım sağlayacak olan birçok kişi tarafından merak ediliyor. 2020 yılında yapılması beklenen fakat koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen ALES sınavı için yeni tarih belirlendi. Peki, ertelenen ALES sınavı ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih...

ERTELENEN ALES NE ZAMAN YAPILACAK?

Ertelenen ALES/2 sınavı 21 Şubat 2021’de merkezi olarak yapılacak. Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.

ALES GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Adayların bu belgeyi, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeleri gerekmektedir. Henüz sınav yerleri açıklanmadı.

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir salonda sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacıyla sınav gününden önce gidip görmesi sınav günü kendisine kolaylık sağlayacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar internetten edinebileceklerdir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.