Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi!

Erkekler için üretilen yeni doğum kontrol hapı testosteron hormonunu ve sperm üretimini baskılarken, cinsel isteğin korunmasını sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.04.2019 16:42
Değiştirme Tarihi: 02.04.2019 16:42
Erkekler için doğum kontrol hapı geliştirildi!

Los Angeles Biomed Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Christina Wang, erkeklerin de kullanabileceği ve libidoyu düşürmeyen bir doğum kontrol hapı geliştirildiğini açıkladı. 11-beta-MNTDC adı verilen bileşenden oluşan hap sadece sperm üretimi ile ilişkili hormonları azaltmakla kalmıyor aynı zamanda cinsel isteğin kesilmesini de sağlıyor. Bugüne kadar erkekler için geliştirilen tüm doğum kontrol hapının ortak özelliği, erkeklerde testosteronun baskılanması ile libidonun da düşmesiydi. Araştırmacılar 11-beta-MNTDC maddesinin testosteronu baskıladığı ve hormonun işlevlerini taklit ettiğini belirtiyor. Bu sebeple vücutta testosteron seviyesinin azaldığı hissedilmiyor ve erkeğin cinsel isteğinde bir azalma görülmüyor.


Testesteron seviyesinde düşüş gözlendi

Hapın etkinliğini denemek için yapılan deneyde 30 erkeğe 200 ya da 400 mg 11-beta-MNTDC verildi. 10 erkek de herhangi bir etkisi olmayan plasebo ilaçlar kullandı. 28 günün sonunda elde edilen sonuçlarda erkeklerin tamamında testosteron seviyesinin düştüğü görüldü. Deney katılan beş erkek cinsel isteğinde hafif bir azalma olduğunu söylerken ikisi de küçük ereksiyon sorunları yaşadığını ifade etti. Araştırmada katılımcıların testosteron seviyesi ölçüldü ama sperm üretimi incelenmedi. Çünkü ilacın sperm üretimine etki edebilmesi için 60 ila 90 gün boyunca kullanılması gerekiyor. Araştırmacılar hapın etkinliğinin daha iyi ölçülebilmesi için daha geniş bir katılımcı grubu ile daha uzun süreli bir deney yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Christina Wang, ilk sonuçların olumlu olduğunu ve doğum kontrol hapının 10 yıl içinde piyasaya sürülmesini beklediğini belirtti.