Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan rotasını değiştirip ABD'ye iniş yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan rotasını değiştirip ABD'ye iniş yaptı

Güney Amerika programını erken bitiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağı dönüş yolunda sürpriz bir şekilde ABD’nin Houston kentine iniş yaptı.

13.02.2015 18:24

Latin Amerika seyahatine çıkan CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Meksika gezisini planlanandan bir gün önce bitirdi. Erdoğan ikinci sürprizi ise menzili yetmesine rağmen uçağı yakıt ikmali için Houston'a indirterek yaptı.Meksika dönüşü direkt Türkiye’ye dönmesi beklenen Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, yerel saatle 01.00'da (TSİ 09.00) yakıt ikmali için ABD’nin Houston kentine iniş yaptı.

Büyükelçi Kılıç'la üç saat görüştüErdoğan, burada Perşembe akşamı apar topar Washington’dan ayrılıp Houston’a geçen Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile bir araya geldi.Houston'daki George Bush Uluslararası Havalimanı’nda yaklaşık üç saat kalan uçak daha sonra TSİ 12.00'da Türkiye'ye doğru havalandı. Son anda fikir değiştirmiş olabilirDiplomatik kaynaklar, yaşanan program değişikliğinin Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde de sık sık rastlanan türden bir değişiklik olduğunu belirtti. Bir kaynak, Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde de son anda fikir değiştirebildiğini ve “Hadi gidiyoruz” diyerek Türkiye’ye erken dönüş yaptığını aktardı. Teknik sebeple dediler ama...Üst düzey bir Türk yetkili ise Erdoğan’ın neden Meksiko’dan direkt Ankara’ya dönmeyip önce Houston’a uğradığı sorusuna, “teknik sebeplerden yakıt ikmali nedeniyle önce Houston’a geçtiği” şeklinde yanıt verdi. Normalde menzili yetiyorduAncak Cumhurbaşkanlığı için geçen sene satın alınan Airbus 330-200 tipi TC-TUR uçağının, ekstra yakıt tanklarıyla 15 bin 400 kilometre uçabildiği açıklanmıştı. Bu durumda Erdoğan’ın 11 bin 860 km olan Meksiko-Ankara uçuşunu gerçekleştirmek için teknik açıdan Houston’a geçmesi gerekmiyordu. Zira Houston-Ankara arası mesafe de 10 bin 744 km.Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak "TUR", TSİ 07.30'da Meksiko Juarez Askeri Havaalanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzere havalanmıştı. Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç kimdir?Türkiye'nin Washington büyükelçiliğine 2014 yılında atanan Serdar Kılıç uzun yıllar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakın çalışma arkadaşları arasında yer alan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın amcası. Büyükelçi Serdar Kılıç, 1980 öncesi 5 dönem üst üste CHP Samsun Milletvekiliği yapan İlyas Kılıç'ın da oğlu. Kılıç Washington'a atanmadan önce Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapıyordu. Kılıç 2010-2012 yılları arasında da Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olarak görev yapmıştı
Yorumlar | 0
üye profil