Obama: "Haklısınız, bunu Putin'e de söyledim"

Yayınlanma Tarihi: 01.12.2015 12:44 | Değiştirme Tarihi: 01.12.2015 14:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın Paris'teki görüşmesi tamamlandı. Obama, "Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkı olduğunu biliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen iklim zirvesinde yaptığı ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Ahmet Yıldız da katıldı.

Obama görüşmede Erdoğan'a dönerek, "Haklısınız, Putin'e de söyledim, gerilimi arttırmanın bir faydası yok bu konuda birlikte çalışalım dedim" diye konuştu.

Obama: Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkı olduğunu biliyoruz. Gerginliklerin azaltılmasını diplomatik yollarla sorunların çözülmesini konuştuk. DAEŞ'in püskürtülmesi en büyük arzumuz.

Erdoğan: Suriye'de verilen mücadelenin detayları üzerinde durduk. Buradaki derdimiz, bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler, bizleri de üzmektedir.

Temennimiz Suriye'deki geçiş bölgesi konusunda Viyana'daki temennilerin gerçekleşmesidir.

Bayırbucak bölgesi DAEŞ'in değil Türkmenlerin olduğu bir bölgedir.

AFP Obama'nın "Hepimizin ortak bir düşmanı var. Bu da IŞİD" şeklindeki sözlerine yer verdi. ABD Başkanı'nın "bu tehdit üzerine odaklanılması" gerektiğini söylediği aktardı.