Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'teki patlamayla ilgili olarak, “Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı” dedi.

12.01.2016 13:48

8. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında önemli bölümler

-İstanbul'da Sultanahmet Meydan'ında meydana gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum. Suriye kökenli canlı bomba saldırısında 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Ölenlerin kimliği açıklanacaktır.

"İstanbul'da Sultanahmet Meydan'ında meydana  gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör  olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum."

"Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere terör örgütü  ve müzahir kuruluşlarının etkinliği olan yerlerde, biz de devlet olarak çok daha  güçlü bir çalışma ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Meydanı terör örgütüne,  bölücülere, yıkıcılara bırakmamalıyız."

"Terör örgütünün eylemleri yüzünden bölgede  yaşayan milyonlarca vatandaşımızın hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor ama bu  ihlali yapan devlet değil, terör örgütünün ta kendisidir."

"Türkiye'nin Kürt vatandaşlarla sorunu yoktur"

"Türkiye'nin Kürt vatandaşlarıyla hiçbir sorunu  yoktur. Yani, Türkiye'de 'Kürt sorunu' diye bir mesele yoktur. Her kesim gibi  Kürt kardeşlerimizin kendilerine, yaşadıkları yerlere mahsus sıkıntıları  olabilir. Bunları oturur, kendileriyle konuşur, çözeriz."

"Bugün Türkiye'nin sorunu dünyada pek çok  ülkenin de bizar olduğu terör sorunudur, Kürt sorunu değilidir. Kendimizi  aldatmayalım. Bunu çok iyi anlatmamız lazım. Ama bu aydın müsveddeleri, ne yazık  ki kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor. Ey aydın müsveddeleri siz  karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne  Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama  oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz."

"Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle  Türkiye'den daha kararlı bir şekilde mücadele yürüten ve bizim kadar bedel ödeyen  başka bir ülke var mıdır? Aynı şekilde bölücü terör örgütüyle mücadelemizi de  kararlılıkla ve fedakarlıkla yürütüyoruz."

"Sözde akademisyenler bildirisine imza atan,  isimleri bizden ama zihinleri bize yabancı tipleri bir kenara bırakıyorum. Sizden  de şimdi bu konuda özellikle bir gayret istiyorum. Bu şekilde düşünen yabancı   akademisyenlere benim bir teklifim var, ben kendilerini Türkiye'ye davet  ediyorum. Buyursunlar Türkiye'ye gelsinler, öyle kuru kuruya imza atmakla olmaz.  Gel Türkiye'ye. A'dan Z'ye Güneydoğu'da, Doğu'da bütün bu bölgelerde ne oluyor,  ne bitiyor bunları müdellel olarak biz kendilerine anlatmaya hazırız."

"Rusya Suriye'de kendine mekan hazırlamaktadır"

"Rusya, DAİŞ'le mücadelede değildir. DAİŞ'e  karşı bir mücadele vermemektedir, tam aksine Rusya şu anda Lazkiye ve çevresinde  butik bir Suriye devleti kurmanın gayretiyle kendine mekan hazırlamaktadır ve  oradaki bizim soydaşlarımızı, Türkmen kardeşlerimizi vurmaktadır, vurmaya devam  etmektedir."

"Mezhep temelli ayrışmaları çatışmaya  dönüştüren tavrıyla İran, yeni ve tehlikeli bir sürecin fitilini ateşlemeye  çalışıyor. İran'ın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini bilinçli  olarak gerginleştirmesi bu stratejinin bir parçasıdır."

"Paralel devlet yapılanması"

Milli Güvenlik Kurulumuz tarafından da ülkemiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edilip faaliyetleri izlenen bu şer şebekesi konusunda en küçük bir müsamahamız yoktur. Siz kıymetli büyükelçilerimizin, görev yaptığı ülkelerde bu yapının tüm faaliyetlerini yakından takip ettiğine, gerekli müdahaleleri hızla ve eksiksiz şekilde yerine getirdiğine inanıyorum."

Bu yapının kurduğu okullar, geliştirdiği ticari ilişkiler kendi malı değildir. Bunların hepsi bu ülkenin ve bu milletin imkanlarıyla tesis edilmiştir. Ama zekattır, ama sadakadır ama yardımdır. Dolayısıyla bu değerlerin yok edilmesi yerine asli sahibi olan ülkeye ve millete kazandırılması yönünde gayret sarf etmeliyiz. Hükümetimizden ve Milli Eğitim Bakanlığımızdan bu hususa önem ve öncelik vermesini özellikle istiyorum."

Yorumlar | 0
üye profil