Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Erdoğan cami yakan PKK'ya sert çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.

08.12.2015 16:00

"Türkiye, terör örgütü bin defa daha başkaldırsa bin defa o başı ezmeye muktedir bir devlettir. Çünkü bu devletin arkasında gücünü bin yıllık ortak geçmişinden alan bir millet var. Biz Balkanlardaki ata yadigarı camileri ihya etmeye çalışırken, dünyanın dört bir yanında ezan sesini yükseltmeye çalışırken Diyarbakır'da cami yakan, ezan susturan bir örgütün bu ortak geçmişte yeri yoktur, ortak geleceğimizde de yeri olamaz."

Verilen kavga Kürt kardeşlerimi haklarına kavuşturma değil köklerinden koparma kavgasıdır. Suriye'de Irak'ta yapılan DAEŞ saldırıları ile Diyarbakır'da camiye yapılan saldırı arasında fark var mı? Her iki yapı birbirinin ruh ikizidir.

Erdoğan, Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’ndeki tarihi Fatihpaşa Camisi’nde (Kurşunlu Camisi) yangın çıkması ile ilgili "Güvenlik güçlerine ateş açarak yangına müdahale edilmesini de engellediler. Bu hainler Diyarbakır’da mabetlerimize yeniden el uzatmaya kalkıyorlar. Bunların asıl amacı bölge insanını tarihinden, medeniyetinden koparmaktır" dedi.

"Her türlü ahlaksızlığı yapan örgütün okullara  ve camilere karşı özel bir husumeti olduğunu da görüyoruz. Çünkü bunların gıdası,  maddi ve manevi cehalettir. İşte son olarak Diyarbakır'daki tarihi camileri hedef  aldılar. Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eserlerinden biri olan, 1500'lü yıllarda  inşa edilmiş Fatih Paşa Camii terör örgütleri mensupları tarafından yakıldı.  Bütün belgeler, her şey ortada. Hadi bakalım, buna ne diyeceksin?"

"Bölücü örgüt ve onun güdümünde hareket eden  sayıca az ama organize bir kesim bölge insanına adeta kan kusturuyor. Bu duruma  seyirci kalınması mümkün değildir. Devletimiz hukuk sınırları içinde, bölgede  etkili bir mücadele yürütüyor. Şehirlerde gerektiğinde sokağa çıkma yasağı ilan  edilerek, mahalleler birer birer terör örgütünün elemanlarından temizleniyor.  Burada durmak yok, aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

"Tüm Kürt kardeşlerime, Vatandaşlarıma  sesleniyorum, bu devlet sizi kendi başınıza bırakmayacak. Sürekli sizinle beraber  oralarda olacak, beraber yatıp, beraber kalkacak. Çünkü sizin huzurunuza  kastedenlere karşı güvenliğinizi biz korumak durumundayız."

"Türkiye, terör örgütü bin defa daha başkaldırsa bin defa o başı ezmeye muktedir bir devlettir. Çünkü bu devletin arkasında gücünü bin yıllık ortak geçmişinden alan bir millet var. Biz Balkanlardaki ata yadigarı camileri ihya etmeye çalışırken, dünyanın dört bir yanında ezan sesini yükseltmeye çalışırken Diyarbakır'da cami yakan, ezan susturan bir örgütün bu ortak geçmişte yeri yoktur, ortak geleceğimizde de yeri olamaz."

"Biz oyuna gelmeyeceğiz"

"Suriye ve Irak merkezli yaşananların ateşi, terör örgütlerinin kışkırtmalarıyla her geçen gün daha da tırmanıyor. Bu hesapların içinde insani dramın payı çok az. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Biz neyi, ne zaman, nerede konuşacağımızı gayet iyi biliriz.

Biz Suriye'de katledilen 400 bine yakın insanın derdiyle dertleniyoruz. Çatışmaların başladığı günlerden beri açık kapı politikası uyguluyoruz. 2.5 milyona yakın Suriye ve Iraklıyı biz misafir ediyoruz.

Şu ana kadar 70 bin kişi denizin azgın dalgalarından kurtaran bizim sahil güvenlik botlarımız. Bizim insani yaklaşımımız bu. Avrupa Aylan'ın ardından bu meseleyle ilgilenmeye başladı. Daha dün bir yavru daha vurdu Çeşme sahillerine. Kimilerinin yürekleri hala yumuşamadı. Biz insani duruşumuzu korumaya devam edeceğiz.

AB'nin ülkemize yapmayı taahhüt ettiği bu yardım, bizim bu çabalarımızı sadece kolaylaştıracaktır. Bu yardım bizim bütçemize girmeyecek. Suriyeli kardeşlerimiz için kullanılacak. Burada kimse bir lütuf yapıyormuş havasına girmesin.

Bunu da açıkça söylemek durumundayım. Biz zaten 9 milyar dolar harcamış durumdayız. Türkiye yıllardır ciddi bir yardım atmadan bu meseleyle ilgilendi. Avrupa Birliği yardım yapsa da yapmasa da biz kardeşlerimize yardım etmeyi sürdüreceğiz.

"Bunlar yavuz hırsız"

Türkiye'nin yükünü paylaşmak yerine Esed rejmini ayakta tutma peşine düşenlerin eline öldürülen masumların kanı bulaşmaktadır. DEAŞ'ın Esed rejmiyle müşterek yanları var, birbiriyle çatışıyormuş gibi göründüklerine bakmayın.

DEAŞ'la mücadele etmeyenlerin  aynı bahaneyle Suriye'de askeri varlık gösterme konusunda çok hızlı ve cevval olduklarını görüyoruz. Bunlar yavuz hırsız. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış, bunların yaptığı bu. Biz Suriye meselesine onlar gibi bakmadık, bakmayız. Bu meseleye mantıklı bir çözüm bulmak ahlaki bir zorunluluk haline geldi. Bir terör örgütüne karşı başka terör örgütünü kullanmak başka sorunlara yol açar.

PKK'ya çok sert çıktı: Kültürel soykırım

Vatan topraklarımız üzerinde operasyona yönelenler, bedelini ödeyecektir. Ya bu topraklarda insanca oturursunuz, yaşarsınız ve bu ülkede parlamentoya mı gireceksin, var mı var. Şu anda 100'ü aşkın doğulu güneydoğulu kardeşim siyasetini yapıyor. Ama bunların derdi başka. Sonra kalkıyor hükümeti, Beştepe'yi suçluyor. İnsan öldüren bunlar, Diyarbakır'da cami yakanlar bunlar. Kadın kılığına girip küçük çocukları kullananlar bunlar. Sokaklara hendek kazanlar bunlar.

Bunların gıdası maddi ve manevi cehalettir. Her türlü ahlaksızlığı yapan örgütün okullara ve camilere karşı özel bir husumeti olduğunu da görüyoruz. Çünkü bunların gıdası, maddi ve manevi cehalettir. İşte son olarak Diyarbakır'daki tarihi camileri hedef aldılar. Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eserlerinden biri olan, 1500'lü yıllarda inşa edilmiş Fatih Paşa Camii terör örgütleri mensupları tarafından yakıldı. Bütün belgeler, her şey ortada. Hadi bakalım, buna ne diyeceksin?

Silahla tüfekle, bomba ile Türkiye ile başa çıkamayacaklarını bilmiyorlar mı? Verilen kavga Kürt kardeşlerimi köklerinden kopartma kavgası. Bu aynı zamanda kültürel soykırım girişimidir.

Bölücü örgüt ve onun güdümünde hareket eden sayıca az ama organize bir kesim bölge insanına adeta kan kusturuyor. Bu duruma seyirci kalınması mümkün değildir. Devletimiz hukuk sınırları içinde, bölgede etkili bir mücadele yürütüyor. Şehirlerde gerektiğinde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, mahalleler birer birer terör örgütünün elemanlarından temizleniyor. Burada durmak yok, aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

Yorumlar | 0
üye profil