"Suudi Arabistan yönetimine saldırmak doğru değil'

'Suudi Arabistan yönetimine saldırmak doğru değil'
Yayınlanma Tarihi: 25.09.2015 16:24 | Değiştirme Tarihi: 25.09.2015 16:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mekke’de yaşanan faciayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Suudi Arabistan'da hac ibadeti sırasında 753 kişinin ölümüyle sonuçlanan izdihamla ilgili açıklamalar geldi.

"753 hacımız rahmetli oldu. Kesin olmamakla birlikte, hayatını kaybedenler arasında 14 tane de Türk hacısı olduğu rivayet ediliyor. Ama bu rakam kesin değil" diyen Erdoğan, Mekke’de yaşanan faciayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Son aldığımı rakama göre 753 hacı orada mevta oldu. Bildiğiniz gibi nihai bir durum olarak söylemiyorum ama 14 tane de Türk hacı olduğu rivayet ediliyor. Çok değişik açıklamalar yapılıyor. Bu organizasyonu birlikte yapsınlar gibi. Şunu çok iyi görmek lazım. Suudi yönetiminin hac organizasyonuyla ilgili plan yaptıklarını biliyorum. Ulaşımla ilgili ne gibi çalışmalar yaptıklarını da çok iyi biliyorum. Hacı adaylarının taleplerini karşılayamadıkları için üzüldüklerini de çok iyi biliyorum.

“Bunlara bakarken bardağın dolu tarafından bakmakta fayda var”

Oradaki inşaat çalışmalarının azaltılması gerekiyordu. Buna da olumsuz yaklaşımlar oldu. Kimisi yönetim dedi, kimisi organizasyonda sıkıntılar var dedi. Ben bu yaklaşımları doğru bulmuyorum. Bunları söyleyenlerin hiçbirinin üzerinde küfe yok. Dünyanın her yerindeki organizasyonlarda da böyle şeyler oluyor. Bunlara bakarken bardağın dolu tarafından bakmakta fayda var. Bu konuda Suudi Arabistan’ı doğrudan suçlamayı doğru bulmuyorum. Her ülkenin tabi ki buna benzer bazı eksikleri olabiliyor.

“Burada Suudi Arabistan’a saldırgan tavırları doğru bulmuyorum”

Ben inanıyorum ki inşaat olayından sonra nasıl kararlı çalışmalarla kararı aldıysa bununla ilgili de kararlar alacaktır. Bu şeytan taşlama, biliyorsunuz daralan bir boğaz gibi, arkadaşlarım da bana gösterdi. Orada bir panikleme oldu tabi. Kolay değil 4 milyonu aşkın hacı aynı anda Mekke’ye gidiyor.

Böyle bir şeyi gönlümüz asla kabul etmez. Rabbimiz tekrarından korusun diyoruz. Tedbirler olacaktır ama burada Suudi Arabistan’a saldırgan tavırları doğru bulmuyorum.

Suriye’deki gelişmeler

Suriye’ye yönelik yaklaşımımım Başbakanlık dönemimden bu yana aynıdır.

Geçiş süreci dediğim olay odur. Dedim ki Esed ile asla Suriye’nin kurtuluşu mümkün değildir. Zaten Esed ile olan bir birleşime de muhalif kesimler evet demiyor. Esed’in zerre kadar Suriye sevgisi varsa, bu işi bırakması gerekiyor.

Suriye ile kimse unutmasın 911 km sınırımız var var şu anda bu bölgedeki terör örgütlerinin tehdidi altıdayız. Biz de bir yere kadar bekleriz.

Böyle bir süreç içerisinde ne yapmamız gerektiğini, ne yapacağımızı birileriyle görüşmemiz gerekiyor. ABD ile görüşüyoruz, Rusya ile görüşüyoruz. Katar ile görüşüyoruz. Suudi Arabistan ile. İran ile defalarca görüştük. Avrupa Birliği ile görüşüyoruz. Ama bu görüşmelerde, Katar ve Suudi Arabistan dışında destek veren olmadı.