Erdoğan Çankaya Köşkü'ne böyle çıkacak

Pazar günü yapılan seçimlerde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanan Recep Tayyip Erdoğan, bu göreve resmen TBMM'de yemin ettikten sonra başlayacak.

Yayınlanma Tarihi: 13.08.2014 19:01
Değiştirme Tarihi: 13.08.2014 19:23
Erdoğan Çankaya Köşkü'ne böyle çıkacak

TBMM'de yapılacak yemin töreninde

İşte, 28 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninin ayrıntıları;

TBMM'DE YEMİN EDECEK
Erdoğan, TBMM'de yemin ettikten sonra resmin Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olacak.
Erdoğan, TBMM kürsüsünde şu yemini edecek;

"CUMHURBAŞKANI SIFATIYLA, DEVLETİN VARLIĞI..."
“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

MECLİS'E KÖŞK'TEN ARAÇ GÖNDERİLECEK
Çankaya Köşkü'nden yemin töreni için TBMM'ye Cumhurbaşkanlığı makam aracı gönderilecek. Makam aracı TBMM'ye forsu kapalı girecek.
Erdoğan yemin ettikten sonra ise, aracın forsu açılacak. Erdoğan yeminden sonra plakasında ve sol önünde tepesinde ayyıldız bulunan kromajlı direkte Cumhurbaşkanlığı forsu açık bir araçla ayrılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI YAVERİ EŞLİK EDECEK
Yemin töreni için bir de Cumhurbaşkanlığı yaveri TBMM'ye gidecek. Yemin töreninde hazır bulunacak olan yaver, törenin ardından da Erdoğan'a eşlik edecek.

ANITKABİR ZİYARETİ
TBMM'deki yemin töreninin ardından artık resmen Cumhurbaşkanı olacak Erdoğan, resmi uygulamaya göre, önce Anıtkabir'i ziyaret edecek. Ardından da Köşk'e geçecek.

ÇANKAYA'DA TÖRENLE KARŞILANACAK
Teamüller uyarınca, Erdoğan'a Çankaya Köşkü'ne eşi Emine Erdoğan'la birlikte gidecek. Erdoğan çiftini Köşk kapısında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen karşılayacak.

SANCAĞI VE ONUR KITASINI SELAMLAYACAK
Erdoğan, Köşk'te sancak ve onur kıtasını selamlayacak. Ardından da Çankaya Köşkü'nün protokol kapısına geçecek.
Erdoğan çifti Köşk'ün protokol kapısında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Hanım tarafından karşılanacak.

HALEF-SELEF CUMHURBAŞKANLARI BAŞBAŞA GÖRÜŞECEK
Halef-selef Cumhurbaşkanları, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın çalışma odasında bir süre baş başa görüşecekler. Eşler de, ayrı bir odada olacaklar.

ESKİ VE YENİ CUMHURBAŞKANLARI'NIN KONUŞMALARI
Baş başa görüşmenin ardından Gül ve Erdoğan, büyük resepsiyon salonuna, davetlilerin yanına geçecekler.
Burada İstiklal Marşı'nın dinlenmesinin ardından, halef-selef cumhurbaşkanlarının özgeçmişleri okunacak.
Ardından da önce Gül, sonra Erdoğan birer konuşma yapacaklar.

GÜL ÇİFTİ ASKERİ TÖRENLE UĞURLANACAK
Konuşmaların ardından, Çankaya Köşkü'nün yeni sahibi olan Erdoğan çifti Gül çiftini uğurlayacak.
Uğurlama için askeri tören yapılacak.

GÜL, FORS TAŞIMAYAN ARAÇLA AYRILACAK
Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi, Çankaya Köşkü'ndeki devir teslimin ardından, Cumhurbaşkanlığı'na ait, ancak Cumhurbaşkanlığı forsu taşımayan bir makam aracıyla Köşk'ten ayrılacaklar.

VE RESEPSİYON
Gül çiftinin ayrılmasının ardından, Erdoğan çifti ikinci resepsiyon salonuna geçerek, devir teslim için Köşk'e gelen davetlilerin tebriklerini kabul edecekler