Erasmus’un yeni dönem programı belli oldu!

Yurt dışında eğitim, öğretim, staj, kurs, gönüllülük imkânları sunan Erasmus'un 2021-2027 yılları arasındaki yeni dönem programı belli oldu. İşte yeni düzenlemeler...

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 09:40
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 09:40
Erasmus’un yeni dönem programı belli oldu!

Erasmus'un yeni dönem programında öne çıkan yeni düzenlemeler şöyle:

JEAN MONNET GENİŞLETİLDİ

Avrupa’yı Keşfet ile 18 yaşındaki gençler, Interrail biletiyle Avrupa’nın tarihi, turistik ve kültürel mekânlarını ziyaret edebilecekler. Gençlik Katılımı faaliyeti ise gençlerin demokratik hayata katılmaları, ortak değerler ve temel haklar konusunda farkındalık geliştirmeleri için gençlere proje sunma imkânı verecek. Okul çağındakilerin ve yetişkin öğrencilerin Avrupa’da kurs ve eğitim faaliyetlerine katılabilmeleri mümkün olacak.

Doktora öğrencileri kısa dönemli faaliyetler ile yurt dışındaki üniversitelerde eğitim alabilecekler. Öğretmen Akademileri ile öğretmenlerin profesyonel gelişimlerine yönelik yetiştirme programları tasarlanabilecek.

2022’den itibaren spor koçları ve personeline, gelişimlerini desteklemek amacıyla Avrupa’da eğitimlere katılmaları için hibe imkânları sunulacak.

Öğretim ve staj hareketlilikleri fiziki hareketliliklere ilaveten ve dijital eğitim öğretimi kapsayan karma hareketlilikler halinde de yapılabilecek.

Jean Monnet faaliyetleri, 2021’den itibaren okul ve mesleki eğitim gibi yükseköğretim dışındaki sektörlerde de uygulanabilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN? 

Öte yandan Erasmus+’ın yeni programında başvuru tarihleri belli oldu. Bu durumda Okul Eğitimi, Mesleki Eğitim, Yetişkin Eğitimi, Gençlik ve Yükseköğretim alanlarındaki Bireylerin Öğrenme Hareketlilikleri (KA1) başvuruları 11 Mayıs; Okul Eğitimi, Mesleki Eğitim, Yetişkin Eğitimi, Gençlik, Yükseköğretim ve Spor alanlarındaki İşbirliği Ortaklıkları başvuruları 20 Mayıs’a kadar yapılacak.

(Milliyet)