EPDK açıkladı! Faturası 75 lirayı geçen herkes kendi elektrik tedarikçisini seçebilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) toplamda 45 milyon abonesi bulunan elektrik abonesini ilgilendiren bir karara imzasını attı. Serbest tükteci olmak için fatura limiti 75 lira 11 kuruş olarak belirlendi. Gelecek yıl için serbest tüketici limiti de 1200 kilovatsaat (kWh) olarak uygulanacak. konuya ilişkin Kurul kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 14:31
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 14:31
EPDK açıkladı! Faturası 75 lirayı geçen herkes kendi elektrik tedarikçisini seçebilecek

Yapılan açıklamaya göre, EPDK, geçtiğimiz yıl bin 400 kilovatsaat olan alt limiti bin 200 kilovatsaate düşürdü. Aylık faturası 75 lira 11 kuruşun üstünde olanlar serbest tüketici olabilecek. Buna göre, serbest tüketiciler, kendi elektrik tedarikçisini seçerek ikili anlaşmalarla daha ucuz elektrik satın alabiliyor.

Böylelikle 2 milyon 700 bin abone daha serbest tüketici olmak hakkı kazandı. Türkiye'de yaklaşık 45 milyon elektrik abonesi bulunuyor. Son düzenlemeyle birlikte bu abonelerden 23 buçuk milyonu serbest tüketici olma hakkı kazanmış oldu.

Ayrıca EPDK tarafından, doğalgaz piyasasında gelecek yıl boyunca serbest tüketici olma sınırına ilişkin olan ve 2015'te alınan karar aynen uygulanacak. 

EPDK, petrol piyasası faaliyetlerine ilişkin 2021'de uygulanacak gelir payı bedellerini de belirledi. 

Karara göre, benzin türleri ve benzin türleri ile harmanlamak üzere temin edilen etanol için metreküp başına 5,26 lira, motorin ve biyodizel türleri, gazyağı, havacılık yakıtları, yakıt nafta, damıtık denizcilik yakıtları için metreküp başına 5,26 lira olarak belirlendi. Gelir payı bedelleri artık denizcilik yakıtları ve fuel oil için ton başına 5,59 lira oldu. 

Bunun yanında, EPDK yüzde 2'den fazla yağ asidi metil esteri (YAME) içeren motorin türleri için "oksitlenme kararlılığı" özelliği için teknik düzenleme kapsamında aranmamasına yönelik verilen sürenin 31 Aralık 2022'ye kadar uzatılmasına karar verdi.