Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den Sivas'ın iki ilçesine doğal gaz müjdesi!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sivas’ın tükettiği elektriğin 5 katını ürettiğini belirtti ve iki ilkçeye daha doğal gaz geleceğini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2020 15:05
Değiştirme Tarihi: 05.07.2020 15:06
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den Sivas'ın iki ilçesine doğal gaz müjdesi!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sivas'a giderek Enerji Koordinasyon Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Dönmez, "Sivas enerji üretiminde şanslı illerden biri. Sivas enerji ve tabii kaynaklar alanında 17-18 yıl öncesine gittiğimizde yıllık sadece 3 milyon lira yatırım almışken, geçtiğimiz bu rakam 104 milyon olmuş. Son 18 yılda ise kamu ve özel olarak toplamda 2 milyar 120 milyon lira yatırım yapılmış. Sivas elektrik kurulu gücünde de şanslı illerimizden birisi. Neredeyse tükettiğinin beş katını üreten santral kurulu gücümüz var. Kangal'da yerli kömüre dayalı linyit kömür santralimiz var. Birçok hidroelektrik santralimiz var. Güneş ve rüzgar santrallerimiz var. Hem yerel hem de yenilenebilir kaynaklar açısından Sivas şanslı kentlerimizden birisi” diye konuştu. 

SANTRALE DESTEK 

Sivas Belediyesi'nin enerji üretiminin bir kısmını karşılayabileceği güneş enerjisi santrali projesine destek verdiklerini de söyleyen Bakan Dönmez, “Sivas Belediyemizin enerji giderlerini azaltmak adına yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili birkaç proje sundular. Biz bakanlık olarak bu projeleri destekliyoruz. İPA fonlarından 1 MGV’lık güneş enerji santralinin desteklenmesi kararını almıştık. Hayırlı olsun. Sivas Belediyesi bundan böyle tükettiği elektriğin bir bölümünü yenilenebilir kaynaklardan temin etmiş olacak” açıklamalarını yaptı. 

İKİ İLÇEYE MÜJDE! 

Bakan Dönmez, Ulaş ve Yıldızeli ilçelerinin iki yıl içerisinde doğal gaza kavuşacağını belirterek, “2005 yılında Sivas’a doğal gazı getirmiştik. 150 bine yakın abone doğal gazı kullanabilmektedir. Çağdaş ve konforlu yakıtı artık Sivasımız da kullanıyor. 2021 ve 2022’de bitecek. Yıldızeli ve Ulaş’a da doğal gazı götürüyoruz. Diğer ilçe ve bölgelerle ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi. (İHA)