Endüstriden sanata sıradışı bir sergi: Apophenia

artnivo.com project space, Neslihan Karaağaç’ın “Apophenia” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yayınlanma Tarihi: 07.04.2016 12:56
Değiştirme Tarihi: 07.04.2016 12:56
Endüstriden sanata sıradışı bir sergi: Apophenia

 Sanatçının son dönemdeki endüstriyel malzemeler kullanarak ürettiği çalışmalarından oluşan sergi, ismini sanatçının pratiğinde önemli bir yer teşkil eden psikolojideki bir terimden alıyor. İnsanın rastlantısal verilere anlam yükleyerek zihninde desen oluşturma eğilimine verilen bir isim olan Apophenia, kendini ileri düzeyde şizofreni olarak gösteriyor.

 

Zihindeki birikimlerden yola çıkarak tanımlanan dış dünya, anlam arayışının bir sonucu olarak meydana geliyor. Birbiriyle bağlantısız olaylar, sesler, kokular, görüntüler, kişiler arasında kurulan bağlantıları kapsayan Apophenia yanılgısı, sergideki soyut çalışmalarda kendini göstererek, izleyicinin kendi yorumlamalarına açık bir davet niteliği taşıyor.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Sanatçının, Nebula'dan Platon'un mağara alegorisine, günümüzde şekillenmiş tüm inanışlar ve oluşmuş kalıplar arası yolculuğa çıkaran eserlerinde, çoğu zaman rastlantı sonucu ortaya çıkmış lekelerden çıkarımlarda bulunma güdümüz ile yüzleşiyoruz. Sergi tanımı ile paralel çıktığımız bu yolculukta bizlere, varlığından gündelik hayatlarımızda bir haber yaşadığımız bilinçaltımız kılavuzluk ediyor. Süregelen çalışmalarında pürüzsüz yüzeyinin tamamına yayılan çalışmaların soyut şekilde merkezde yoğunlaşması sanatçı zihninin yıllar geçtikçe daha da netleştiğine işaret ediyor. Sanatçının netleştikçe eskiye göre renklenen paleti, izleyiciye duygu, doku ve şekil tanımlamada yardımcı oluyor. İzleyici ile etkileşime giren şey ise şekilleri görmek ve rastlantısal olanın içindeki şekillere anlam yüklemek arasındaki, kimi zaman berrak kimi zaman bulanık beliren bilinçaltının yansıması.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Sanatçının psikoloji eğitiminden oldukça beslenen bu soyut çalışmalardaki geçirgen yapı ve bozulmuş doğa sanatçının merak ve üretim heyecanı ile birleşerek bizleri sürpriz sürecin bıraktığı izler ile buluşturuyor. Tıpkı hayatın akışında verilen kararlara zıt veya paralel yaşadığımız sonuçlar gibi, sanatçı üretiminde kullandığı endüstriyel malzemeleri yönlendirici olarak kontrol edip müdahalede bulunsa da, malzemenin doğasının şaşırtıcı değişimleri ile renklerin ve katmanların üst üste binerek oluşturduğu organik şekiller varlık savaşı veriyor. Şeffaflığa yapışırken onu kademe kademe yok eden lekeler, anı katmanları gibi yayılırken, ışıldayan başka bir leke, anında farklı bir betimleme üzerine kurgu oluşturmamızı sağlıyor.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Neslihan Karaağaç’ın “Apophenia” isimli sergisi 15 Nisan – 07 Mayıs 2016 tarihleri arasında artnivo.com project space'te görülebilir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Neslihan Karaağaç

1972, İzmir

İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

 

1996 Boğaziçi Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, Lisans

 

Kişisel Sergiler

 

2012 “Gölgeler” Pi Artworks, İstanbul

2009 “Düşlerimin Gerçeği” Çukurcuma Artist Sait Halim Paşa, İstanbul

 

Grup Sergileri

 

2015 “40 Metre 4 Duvar 8 Küp” Zorlu PSM, artnivo.com, İstanbul

2010 Contemporary İstanbul Sanat Fuarı, İstanbul

2009 Contemporary İstanbul Sanat Fuarı, İstanbul

2008 Deniz Müzesi Resim Sergisi, İstanbul

2008 Tüyap Sanat Fuarı, İstanbul

2007 Tüyap Sanat Fuarı, İstanbul

 

Ödüller

 

2009 Güney Saha Komutanlığı Resim Sergisi, Üçüncülük Ödülü

2009 Turgut Pura Resim Sergisi, İzmir

2008 Nuri İyem Resim Sergisi, İstanbul

2008 Deniz Kuvvetleri Resim Sergisi, İstanbul