Endişelendiren tespit! Normalleşme süreciyle koronavirüs vaka ve hasta sayısı arttı!

1 Haziran'da başlayan normalleşme süreci, koronavirüs hastalığının seyrine yaramadı. Bu süreç içerisinde koronavirüs hasta sayısı 209 bin 962’ye yükselirken, yoğun bakımdaki hasta sayısı ise son iki ayda en yüksek seviyesine ulaştı. Peki uzmanlar bu durumu nasıl değerlendiriyor? 

Yayınlanma Tarihi: 10.07.2020 09:10
Değiştirme Tarihi: 10.07.2020 09:11
Endişelendiren tespit! Normalleşme süreciyle koronavirüs vaka ve hasta sayısı arttı!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, 1 Haziran’da başlatılan normalleşme süreci Kovid-19 hasta sayısında artışa neden oldu. Türkiye’deki Kovid-19 hasta sayısı 209 bin 962’ye ulaşırken, 9 Temmuz itibarıyla yoğun bakımdaki hasta sayısı ise son iki aylık dönemin en yüksek seviyesine tekrar geldi. Hastalığa yakalananlar ise en çok 25-49 yaş aralığındaki bireyler oldu. Peki uzmanlar koronavirüs tablosundaki bu son durumu nasıl değerlendiriyor? İşte yanıtı... 

"DAHA İYİ OLMASINI BEKLİYORDUK"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 65 yaş üzeri vatandaşlara getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasından sonra ağır vaka sayısında bir miktar artış yaşanmış olabileceğine vurgu yaparak, “Yeni vaka sayısı binli rakamlara düşünce, bazı hastalar erken evrede yoğun bakıma yatırılıyor olabilir. Ancak hastaların yoğun bakımda kalış süreleri azalmış durumda.  Nisan ayında solunum güçlüğü yaşayan veya daha ağır seyreden hastalar yoğun bakıma alınırken, artık bulgular genişletmiş olabilir. Yaz aylarındaki Kovid-19 tablosunun daha iyi olmasını bekliyorduk ancak olmadı. Maalesef bir yerde yeni vaka sayısı duraklamış, yavaşlamış seyrediyor. Vatandaşlarımızın maske ve sosyal mesafe konusunda daha tedbirli olması gerekiyor” diye konuştu. 

"MEVCUT TABLODAN MEMNUN DEĞİLİZ"

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek ise Kovid-19 hastalarının İstanbul özelinde birkaç kamu hastanesinde toplanmaya başladığı açıklamasını yaparak, şunları söyledi: “Hastalığın en yoğun seyrettiği günden sonra beş gün boyunca iniş gözlemlersek tepe noktaya ulaştığımızı anlıyoruz. Anadolu’daki bazı illerde tepe noktaya yeni ulaşılması veya ulaşılmayan iller olmasının, İstanbul’dan bu bölgelere gidenlerle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Bir de normalleşme süreci ile bazı yerlerde ziyaret, düğün, nikâh veya asker uğurlama gibi etkinliklerde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması da rakamların artmasına yol açıyor. Tıp dünyasının hedefi, temennisi yaz döneminde 100 vaka sayısına gerilediğimizi görmekti. Mevcut tablo bizi memnun etmiyor. Ne kadar çırpınsak da virüs yok olmuyor. Dünya iyi olmadan biz de iyi olamıyoruz. Vatandaşlarımız da nisan, mayıs aylarına göre biraz daha kontrolü elden bırakmış vaziyette. Entübe hasta sayısı 400 ancak yoğun bakımdaki sayı bin 200’lere ulaşmış durumda. Yarı yarıya olması gereken tablo daha yüksek.”

"KÜÇÜK AZALMALAR DEVAM EDİYOR"

Türkiye’de dün bin 24 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 18 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 209 bin 962, can kaybı 5 bin 300 oldu. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca’nın Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun verilerine göre, dün 50 bin 103 test yapıldı, bin 24 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. 18 hasta vefat etti, 2 bin 879 kişi iyileşti. Toplam test sayısı 3 milyon 832 bin 623, vaka sayısı 209 bin 962, vefat sayısı 5 bin 300 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1179, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 399, toplam iyileşen hasta sayısı ise 190 bin 390 oldu. Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, “Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen hasta sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla. Maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa bağlı olarak, vaka sayılarında küçük azalmalar devam ediyor” dedi.  (Milliyet)