Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Dünyanın en uzun destanı

Dünyanın en uzun destanı

Destanların insanlık tarihindeki yeri farklıdır. Pek çok olay ve kahramanlık öyküsünün günümüze aktarımı destanlarla gerçekleşmiştir. Peki dünyanın en uzun destanı hangisidir?

07.03.2014 16:38

Destanların insanlık tarihindeki yeri farklıdır. Pek çok olay ve kahramanlık öyküsünün günümüze aktarımı destanlarla gerçekleşmiştir.İnsanlar bu destanlarla övünmüşler ya da hüzünlenmişlerdir. Türklerin Orta Asya'dan çıkışlarından tutun da Truva savaşına varana kadar tarihte iz bırakmış birçok olan bu destanlarla günümüze aktarılmıştır. Peki dünyanın en uzun destanı hangisidir?Dünyanın en uzun destanı, Kırgızların milli destanı olan Manas Destanı'dır. Yaklaşık 500.000 mısradan oluşan Manas Destanı, 9. yüzyıldan bugünlere gelmiş devasa bir sözlü halk edebiyatı eseridir. Destan, özellikle de dilinin canlılığı ve akıcılığı ile dikkat çekiyor.Kırgızistan'ın bin yıllık kültür hazinesi olan destan, Homeros’un ünlü İlyada ve Odissea destanlarından 20 kat daha uzundur. Kırgızların, kahramanlık hikayeleri ile dolu yaşam serüvenini anlatan Manas Destanı, her dönemde ortaya çıkan ve “manasçı” olarak adlandırılan destan anlatıcıları sayesinde hiç unutulmamış. Kırgızlar için bu destan, hem kutsal tarihlerinin tanığı, hem de ulusal kültürlerinin önemli bir sembolüdür.

Dünyanın en ünlü destanlarıİlyada Destanı: Bu destan Homeros’un Truva savaşını anlatan bir destandır. Yapılan araştırmalarda Homeros tarafından M.Ö. 8. ya da 7. yüzyılda  yazılmıştır.Odysseia Destanı: Homeros’un en ünlü destanlarından biri olan bu destan, İlyada’nın devamı niteliğinde olup M.Ö. 800-600 yılları arasında yazıldığı düşünülmektedir. Yunanlı kahraman Odysseus’un Truva’nın düşmesinden sonra vatanına dönmek için çıktığı uzun yolculukta yaşadığı maceraları anlatılmaktadır.Oğuz Kağan Destanı: Oğuz-Hun destanları grubundan olan bir Türk destanıdır. Bu destanda Türklerin atası olan Oğuz Kağan’ın hayatını anlatmaktadır.Şehname: Eski İran efsaneleri üzerine kurulan bu destan Firdevsi tarafından yazılan manzum bir destandır. Tam 60 bin beyitin bulunduğu bu destan, İran edebiyatının en önemli eserlerinden biridir.Mahabbarata Destanı: Hint kültüründe, Vishna inancının etkin olmadığı dönemlerde baş tanrılar vedik tanrılardır. Bunlar İndra, Soma ve Agni gibi tanrılardır. Sonraları Vishna inancı egemen olduğunda tekrardan şekillendirilen bir destandır. Destanda adalet ve erdem tanrısı Dharma’nın etkisinin olduğu görülmektedir.Kalevala Destanı: Epik bir destandır. 19. yüzyılda Elias Lönnrot tarafından Fin halk hikayelerinden derlenip kaleme alınmıştır. Finlilerin ulusal destanı haline gelen bu destan, Fin edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Fin halkının Ruslara karşı bağımsızlıklarını ilan etmesinin ardından milliyetçiliğin öne çıktığı dönemde yazılmıştır.Prens İgor Destanı: Novgorod-Seversk prensi olan İgor Svyatoslaviç’in 1185 yılında Kumanlara karşı çıktığı başarısız olan seferini anlatan bir ritimli bir şiir diline sahip destandır.Ramayana Destanı: Dünyanın en fazla bilinen ve Hindistan’ın iki büyük destanından biri olan Ramayana destanı, Hint halk ozanı Valmiki’ye aittir. Eski Hint kültürü, dini, sosyal ve siyasal yaşamı anlatan bir destandır.
Yorumlar | 2
üye profil
Ferat TAŞ 4 ay önce
ÇOK TEŞEKKÜRLER
ilayda gökçe 2 yıl önce
Çok teşekkür ederim ACUNN.COMrn