Emre-Zokora Davasında Yeni Gelişme

Emre Belözoğlu hakkında Didier Zokora'ya ''ırkçı söylemde" bulunduğu gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın dosyası yeniden 17. Sulh Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yayınlanma Tarihi: 27.08.2013 18:33
Değiştirme Tarihi: 27.08.2013 18:31
Emre-Zokora Davasında Yeni Gelişme

Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu hakkında, Trabzonsporlu Didier Zokora'ya ''ırkçı söylemde" bulunduğu gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın dosyası yeniden 17. Sulh Ceza Mahkemesinde görülecek.

Anadolu 3. Sulh Ceza Mahkemesi, 17. Sulh Ceza Mahkemesinden görevsizlik kararı verilerek gönderilen dosyayı inceledi.

Mahkeme, davanın Kadıköy 3. Sulh Ceza Mahkemesinde açıldığını ancak adliyelerin birleştirilmesinden sonra da HSYK kararlarına göre bu mahkemenin, Anadolu 17. Sulh Ceza Mahkemesi adını aldığını belirtti.

Mahkeme, ayrıca davanın spor suçlarını değil, hakaret suçunu içerdiğine hükmederek, dosyayı görevsizlik kararıyla yeniden 17. Sulh Ceza Mahkemesine iade etti.

Öte yandan iki mahkeme arasında uyuşmazlık doğacağına kanaat getiren 3. Sulh Ceza Mahkemesi, görevli mahkemenin belirlenmesi için dosyanın nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmesini de talep etti.

Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi de dosyayı, 17. Asliye Ceza Mahkemesine iade etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

15 Nisan 2012'de Spor Toto Süper Final Şampiyonluk grubu maçı oynandığı esnada Belözoğlu ile Trabzonspor futbolcusu Didier Zokora arasında sözlü tartışma yaşandı.

Maç bitiminde Zokora, tartışma sırasında Emre'nin kendisine ''ırkçı'' söylem anlamına gelen sözler sarf ettiğini iddia etti.

İddianamede ise Emre Belözoğlu'nun ''ırkçı söylemde" bulunduğu gerekçesiyle sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunun 14/2. maddesi kapsamında 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi.