Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sosyal medya tahriklerine yönelik flaş açıklama!

Ege Denizi'nde gerçekleşen AFAD'ın 6.6 Kandilli'nin ise 6.9 olarak belirlediği deprem tüm Türkiye'yi sarstı. 4 kişinin vefat ettiği en az 120 kişinin yaralandığı deprem sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı ve "İzmir halkına yönelik aşağılayıcı ve tahkir edici sosyal medya paylaşımlarının tespit çalışmasına başladık." ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 31.10.2020 00:36
Değiştirme Tarihi: 31.10.2020 00:36
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sosyal medya tahriklerine yönelik flaş açıklama!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İzmir’de yaşanan depremden sonra bölge halkına yönelik yapılan “aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici” sosyal medya paylaşımlarının tespitlerine ivedilikle başlandığını duyurdu.

Yapılan açıklama şöyle:

"Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden hesaplara ilişkin “tespit” çalışmaları ivedilikle başlatılmış, tespit edilen kişiler hakkında gerekli çalışmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir. Konunun tarafımızca hassasiyetle takip edildiği hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur."