Emniyet Genel Müdürlüğü'den önemli uyarı: Son tarih 30 Haziran 2021

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gidecek Türk vatandaşları için Twitter'dan bir açıklama yayımladı. EGM'den yapılan açıklamada, KKTC'ye gidecek Türk vatandaşlarının, eski tip nüfus cüzdanları ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar ülkeden çıkış yapabileceğini, 30 haziran itibariyle de KKTC'ye gidecek vatandaşların yeni kimlik çıkarmasının zorunlu olduğunu belirtti. Peki yeni kimlik randevusu nasıl alınır?

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2021 11:51
Değiştirme Tarihi: 06.01.2021 11:53
Emniyet Genel Müdürlüğü'den önemli uyarı: Son tarih 30 Haziran 2021

Emniyet Genel Müdürlüğü, KKTC'ye gidecek Türk vatandaşlarına ilişkin bir uyarıda bulundu. Twitter'dan yapılan paylaşımda "30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC'ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacaktır." ifadelerine yer verildi.

EGM'den yapılan açıklamada, "30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC'ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanlarıyla ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gidecek vatandaşlarımızın yeni tip kimlik kartı ile çıkması zorunludur." ifadelerine yer verildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

YENİ KİMLİK RANDEVUSU NASIL ALINIR? YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Eski nüfus cüzdanlarını yenilemek ve yeni kimlik kartı kullanmak isteyen birçok vatandaş, 'yeni kimlik randevusu nasıl alınır? yeni kimlik randevusu al, yeni kimlik ücreti ne kadar?' gibi soruların yanıtını arıyor. Peki yeni kimlik başvurusu, randevusu nasıl alınır, kimlik yenileme ücreti nasıl ödenir? İşte cevapları...

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır. Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır. Kuruma gitmeden önce başvuru ücretinin yatırılması gereklidir.

KİMLİK ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

Kimlik kartı bedeli; vergi dairesi müdürlüklerince, Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ya da anlaşmalı bankalar ve PTT Şubeleri aracılığıyla tahsil edilmektedir.


Kanuni süresi içinde veya 2828 sayılı Kanun uyarınca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz. Hatalı üretim, yazım ve yonga arızası tespit edilen kimlik kartları bedel alınmadan yenilenir.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kart: 25,00 TL

Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kart: 25,00 TL

Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 25,00 TL

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 50,00 TL