Emekli zamlı maaşları ve enflasyon farkı ne zaman yatacak?

Emekli maaş farkları ne zaman yatacak sorusunun yanıtını merak eden binlerce emekli vatandaş internet üzerinden konuyla alakalı araştırma yapmaya devam ediyor. 2021 yılına girilmesiyle birlikte, memur ve emekli maaşındaki zam artışları belirlenmişti. Emekliler, toplu sözleşmeye göre geçmiş 6 aya ait enflasyon oranının maaşlarına ne zaman ekleneceğini merak ediyor. Peki, emekli zamlı maaşları ve enflasyon farkı ne zaman yatacak?

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2021 11:08
Değiştirme Tarihi: 11.01.2021 11:08
Emekli zamlı maaşları ve enflasyon farkı ne zaman yatacak?

Ocak ayı memur ve emekli maaş zamlarının belli olmasıyla birlikte, gözler zamlı maaşların ve enflasyon farkının yatacağını tarihe çevrildi. Temmuz-Aralık döneminde enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklilerine yüzde 4.36 enflasyon zammı yapılacağı açıklandı. Peki, emekli zamlı maaşları ve enflasyon farkı ne zaman yatacak?

MAAŞ ZAMMI VE ENFLASYON FARKI NE ZAMAN YATACAK?

Emekliliğe hak kazanan tüm vatandaşlar aylık emekli maaşlarına yıl içerisinde ocak ve temmuz ayları olmak üzere 2 kez zam alıyor. 2021’de yapılacak ilk zam oranı ocak ayının ilk günlerinde belli oldu. Temmuz-Aralık döneminde enflasyon yüzde 8,36 olarak gerçekleşmişti.

Bu rakamla birlikte memur ve memur emeklilerine yüzde 4.36 enflasyon zammı yapılacağı ortaya çıktı.

Memur ve memur emeklileri yüzde 3'lük de sözleşme zammı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri ocak ayında toplam yüzde 7.36 zam alacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

DERECE VE KADEMEYE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR

Kamuda maaşlar derece ve kademeye göre değişiklik gösteriyor. Hemen her memurun maaşı farklı yatıyor. Derece ve kademe değiştikçe alacakları maaş da farklılık gösteriyor.

Toplu sözleşmeye göre memurlar Ocak ayında maaşlarını zamlı alacak. Geçmiş 6 aya ait enflasyon oranının farkı da maaşlara eklenecek.