Emekli Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman hangi gün yatırılacak?

Emekli Kurban Bayramı ikramiyelerinin ne zaman yatacağını merak eden binlerce emekli vatandaş ve yakınları, konuyla alakalı olarak yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. Kurban Bayramı arife günü bu yıl 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Kurban Bayramı öncesi emekli bayram ikramiyelerinin yatacağı tarih ise merak ediliyor. Peki, emekli Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman hangi gün yatırılacak?

Yayınlanma Tarihi: 02.07.2021 11:46
Değiştirme Tarihi: 02.07.2021 11:46
Emekli Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman hangi gün yatırılacak?

Emekli bayram ikramiyelerinin ne zaman yatacağını merak eden yüz binlerce emekli vatandaş, Kurban Bayramı öncesinde sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Her dini bayram öncesinde emeklilere verilen 1100 TL ikramiyelerin, bu bayram öncesi yatırılacağı tarih sorgulanıyor. Peki, emekli Kurban Bayramı ikramiyesi ne zaman hangi gün yatırılacak?

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK? 

Kurban Bayramı arife günü 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 20 Temmuz'da idrak edilecek.

Kurban Bayramı 20 Temmuz’da başladığı için bayram ikramiyesinin de bu tarihten önce yatırılması bekleniyor. Bu döneme ilişkin ikramiyelerin de 12-20 Temmuz arasında ödenebileceği ifade ediliyor. Ödemeler yine 1.100 lira olacak. Hatırlanacağı üzere Ramazan Bayramı’nda 1.000 liralık ikramiye 1.100 liraya çıkarılmıştı.

Böylece SSK ve Bağkur emeklileri de 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak. Memur emeklisi maaşını 1-5 Temmuz’da çektiği için zam farkının ay içinde ödenmesi bekleniyor. Ancak bayram dolayısıyla bu farkın da öne çekilme ihtimali var.

KİMLER İKRAMİYE ALABİLİYOR? 

Ramazan ve Kurban olmak üzere yılda iki kez ödenen bayram ikramiyelerinden SGK'dan emekli aylığı alanların yanı sıra, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri almakta olan kişiler, şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terör mağduru sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de ikramiye almaya hak kazanıyor. İkramiyeden ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) alanlar da faydalanabiliyor.