Elektronik radar uygulaması sona erdi

Elektronik radar uygulaması sona erdi

Kamuoyunda büyük tepki toplayan elektronik radar uygulaması ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uygulamanın sona erdiğini açıkladı.

Sadece Ordu'da bir yılda yarım milyon araca ceza kesen Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ne tepkiler çığ gibi büyüdü. Sistemden pay almak isteyen belediyeler adeta sıraya girdi. Tepki olarak şarkı da yazılan uygulama Bakanlık tarafından sonlandırıldı.

Ceza gelirini duyan belediye TEDES için sıraya girdi

Pilot il olarak elektronik radar uygulamasında Ordu seçilmişti. Ardından Tekirdağ Çorlu, Uşak'ın Banaz, Çorum'un Osmancık ilçeleri ile Gaziantep, Kayseri, Edirne ve Bilecik'te de elektronik radar uygulaması kuruldu.

Deneme aşamasında tepki
Amasya'da kurulan ve 19 Eylül'de hizmete girmesi planlanan TEDES, daha deneme aşamasındayken büyük tepkiye neden oldu. Amasyalı sürücüler, deneme aşamasında 200 kişinin hata yaptığı ancak ceza yazılmadığı sisteme büyük tepki gösterdi.

Hız limiti artırılsın
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ise radar uygulamasının kalıcı olması halinde bölünmüş yolda hız limitlerinin artırılmasını isteyerek, "Burada 100’ün üzerinde gitmek bir trafik suçudur, buna uymak zorundayız ama hız kuralları limitleri çok aşağı çekilmiştir. Sanki sürücüye bir tuzak hazırlanmış gibidir" demişti.

Tepki gösteren sürücülere ceza!
Ordu Büyükşehir Belediyesi uygulamanın kestiği cezayı medyaya taşıyan sürücülere karşı yeni ceza yöntemiyle karşılık verdi. Radar cezasını medyaya taşıyan sürücüleri, hız bilgisi detayını vererek resmi internet sitesinde deşifre etti.

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde Ordu geçişlerinde uygulanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi tarafından hız cezası uygulanan vatandaşların tepkisi ülke gündemine taşındı ve ciddi boyuta ulaştı.

Karadeniz Sahil Yolu Ordu şehir içi geçişinde 18 Kasım 2015 tarihinden itibaren faaliyete giren, alt yapısı Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve halen Emniyet Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan TEDES, 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit ediyor. Tespit edilen ihlaller ise sürücülere ceza olarak yansıyor. TEDES kapsamında hız sınırı şehir içinde 70 km, şehir dışında 110 km, tünellerde de 80 kilometre olarak uygulanıyor.

Görüntülenme : 2762 Güncelleme Tarihi: 10/09/2016 12:30:01
Yayınlanma Tarihi: 10/09/2016 10:01:29

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin