Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Elektronik burun' devrimine doğru...

'Elektronik burun' devrimine doğru...

Köpeklerin, koklayarak kanseri teşhis ettiği iddiaları, araştırmacıları her hastalığa özel kokular bulma ve o kokuları teşhis edecek cihazları geliştirmeye yöneltti

12.03.2014 10:55

İnsanlar, köpeklerdeki hassas koku alma duyularından avcılık, uyuşturucu madde arama v.b faaliyetlerde mucize bir özellik olarak yararlanılıyor. Son on yılda köpeklerin koku alma duyularıyla ilgili yapılan çalışmalar teknolojiyle birlikte yepyeni inceleme alanları yarattı. Köpeklerin kanser tümörünün kokusunu fark ettikleriyle ilgili iddialar bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. Ancak insanoğlu hastalık teşhisi için insanı köpekğe koklatmaktan daha kullanışlı bir yol arama çabasına girdi. İşte son 10 yılda yürütülen çalışmalar 'elektronik burun' kavramını doğurdu. Köpeğin koku alma mekanizmasından ilham alınarak üretilen elektronik burnun tıp alanında hastalıkların teşhis edilmesiyle ilgili çalışmalar ise son 5 yılda daha da yoğunlaştı. Bu çalışmalar her hastalığın vücutta bir koku oluşturduğu bulgusundan yola çıkılarak yürütülüyor.

Göğüs kanseri cihazıİki gün önce göğüs kanserini nefes kokusudan teşhis eden bir cihaz geliştirildiği duyuruldu. ABD'deki Monell Kimyasal Duyular Merkezi'nden George Preti " Merkezimize vücuttan yayılan kokudan şüphelenip doktora göründüğünde hastalık teşhisi konulduğunu söyleyen bir çok kişi mektup yolladı" diyor. Vücut sinyal mi veriyor?İngiltere' nin başkenti Londra'daki Hijyen ve Tropik Hastalıklar Okulu'ndan Van Curtis ise "Vücutta kötü kokunun nedeni hastalığa karşı kişiye uyarma nitelikli doğal bir savunma mekanizması da olabilir" diyerek çalışmalara yeni bir bakış açısı getiriyor. Hedef bireysel cihazlarPensilvanya Üniversitesi'nden bir ekip dört köpekle yumurtalık kanserinin teşhisi ile ilgili yürüttükleri koku deneyinde önemli sonuçlar elde etti. İsveç'in Stockholm kentindeki Karolinska Enstitüsü'nden Mats Olsson liderliğindeki bir ekipte hastalar üzerinde yaptıkları deneylerde kokuların ayırt edici özelliğini keşfetti. Tüm bu çalışmalar kısa vadede elektronik burun v.b. cihazların hastanelerde hastalık teşhisi için kullanılmasının önünü açacak. Uzun vadede ise tıpkı tansiyon aileti gibi kokudan hastalık teşhişsi yapan bireysel cihazlar evlere girecek.
Yorumlar | 0
üye profil