Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Elektrikte serbest seçim dönemi

Elektrikte serbest seçim dönemi

Serbestleşme politikaları ile birlikte elektrik sektöründeki kamu tekeli son bularak 'perakende elektrik' sektörü oluşmaya başladı. Artık vatandaş elekrik aldığı şirketi kendisi belirleyebilecek...

14.07.2014 11:49

Serbestleşme politikaları ile birlikte elektrik sektöründeki kamu tekeli son bularak 'perakende elektrik' sektörü oluşmaya başladı. Artık vatandaş elekrik aldığı şirketi kendisi belirleyebilecek...2015 yılı ile birlikte Türkiye'deki her vatandaş elekrikte serbest kullanıcı haline gelecek. Böylece isteyen istediği şirketten elektrik alma hakkına sahip olacak. Şu anda geçerli olan uygulamaya göre bu hakka sadece aylık elektrik faturası 133 lirayı geçen aboneler sahipti. Yeni düzenlemeyle birlikte 2015 yılından itibaren tüm aboneler serbest kullanıcı olacak. Yani 34 milyon elektrik abonesi serbest seçime gidecek.

Yeni uygulamanın vatandaşa yararı ne olacak?Yeni uygulamayla birlikte vatandaş kendi elektrik sağlayıcısını kendisi seçebilecek. Bu da elektrik sektöründe rekabet oluşmasını sağlayacak. Şimdiden şirketler buna yönelik kampanyalar geliştirmeye başladı. Müşteri kapma çabasındaki şirketler müşterilerine; internet indirimi, sabit fiyat garantisi, komşunu abone yap prim kazan, ücretsiz hayat sigortası gibi çeşitli kampanyalar sunacaklar. Yeni bir pazar doğuyorElektrik sektörünün devlet tekelinden çıkarak, özel sektör için bir rekabet alanına dönüşmesi, şimdiye kadar alışılanın çok dışında bir pazarı da ortaya çıkaracak. Yeni pazarın ekonomiye ve müşteriye etkisi:Araştırma şirketleri: Elektrik sektöründeki şirketler araştırma şirketlerinin kapılarını çalmaya başladı. Şirketler müşterilerini daha iyi anlamak ve uygun politikalar geliştirmek için araştırma şirketlerinden yardım alıyor. Müşteriye etkisi: Diğer hizmet sektörlerindeki müşteri ilişkileri kalitesi artık elektrik sektöründe de görülecek.Telekom / telekom altyapı şirketleri: Özellikle akıllı sayaçlarla birlikte elektrik dağıtım işi telekomdaki gibi akıllı şebeke yönetimi işine dönüşecek. Burada veri yönetimi kritik olacak ve telekom / telekom altyapı şirketleri bu alanda önemli işler yapacaklar. Müşteriye etkisi: Akıllı evler, mobil uygulamalar gibi katma değerli hizmetler hayatımıza girmeye başlayacak ve elektrik tedarikçimizi kolayca değiştirmemiz mümkün olacak.Dijital yayıncılık, telekom, doğalgaz, gibi yüksek abone sayılarına sahip şirketler: Bu şirketler mevcut müşteri tabanının avantajını kullanabilecekleri elektrik işine girecekler. Müşteriye etkisi: Müşteriler artık bu tip hizmetleri tek bir firmadan paket halinde alabilecekler, bunun sonucunda daha hesaplı fiyatlara erişimleri artacak.Reklamcılık: Bankacılık ve telekom sektöründe gördüğümüz büyük slotlar kaplayan reklam kampanyalarını elektrikte de görmeye başlayacağız. İlk başlarda kurumsal imaj ve farkındalık amaçlı hazırlanan reklamlar, sektör geliştikçe sürekli değişen kampanyalara özel hale gelecek. Müşteri kayıp oranları artmaya başladığında, Cem Yılmaz’ı elektrik reklamlarında görmeye hazır olun.Yenilikçi firmalar: Sadece internetten satış yaparak düşürdükleri hizmet maliyetlerini, faturada indirime dönüştüren, farklı hizmetleri tek faturada toplayarak sürekli en uygun tarifeleri sizin yerinize seçen, mobil hizmetler gibi katma değerli hizmetler üreten firmalar da yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayacak.
Yorumlar | 0
üye profil