Elektrikli kaykay üzerinde diş çekti! 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı...

ABD'nin Alaska eyaletinde şoke eden bir olay yaşandı. Elektrikli kaykay üzerinde hastasının dişini çeken ve bu anları videoya kaydettiren diş hekimi 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yayınlanma Tarihi: 19.09.2020 16:41
Değiştirme Tarihi: 19.09.2020 16:41
Elektrikli kaykay üzerinde diş çekti! 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı...

ABD'nin Alaska eyaletinde yok artık dedirten bir olay yaşandı. Bir hastasının dişini elektrikli kaykay üzerindeyken çeken ve bu anları videoya kaydettiren diş hekimi şoku yaşadı.

35 yaşındaki Seth Lookhart, Ocak'ta sağlık sisteminden para almak için hastalara gereksiz şekilde narkoz vermek, fazladan işlem yapmak ve diş hekimliği eğitimi olmayan klinik idarecisine diş çektirmek dahil 46 ayrı suçtan suçlu bulunmuştu.

Devleti 2 milyon dolar kadar dolandırdığı belirtilen Lookhart'a, Pazartesi günkü duruşmada 20 yıl hapis cezası verildi. Ancak cezasının sekiz yılı tecil edildi.

Lookhart, hapisten çıktıktan sonra 10 yıl süreyle hekimlik yapamayacak.

Lookhart'ın ödeyeceği tazminat miktarı gelecek hafta yapılacak başka bir duruşmada belirlenecek.

Seth Lookhart, videosunda hastasının dişinin çektikten sonra kaykayıyla koridora çıkıyor ve eldivenlerini fırlatarak ellerini sevinç içinde havaya kaldırıyor.

Lookhart'ın bu videoyu arkadaşlarına gönderdiği ve 'tedavide yeni bir standart yaratmakla' övündüğü belirtiliyor.

Mahkeme kayıtlarında Lookhart'ın binlerce hastasına onaylarını almadan gereksiz işlem yaptığı, alanına girmeyen ve eğitimi olmayan vakalarda tedavi uygulayarak çok sayıda kişinin hayatını tehlikeye attığı ifade ediliyor.

Başsavcı Yardımcısı Eric Senta, duruşmada "Bu bir ekonomik suç değil. Sadece 2 milyon dolar çalan bir kişiyi yargılamıyoruz. Lookhart, insanları incitti, zor durumdaki insanları, engelli çocukları incitti" dedi.

Seth Lookhart, duruşmada hastalarından özür diledi.

Ocak'taki duruşmada ifade veren bir hastası, Lookhart'ın yanlış dişini çektiğini ve konuşmadıkları halde başka bir dişine tedavi uyguladığını söylemişti.

(BBC Türkçe)