Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Tarhan Erdem: Erdoğan'ı ilk turda seçtirir!

Tarhan Erdem: Erdoğan'ı ilk turda seçtirir!

CHP eski Genel Sekreteri ve KONDA Araştırmanın Sahibi Tarhan Erdem, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesiyle 'Erdoğan’ı birinci turda seçtirir' dedi.

18.06.2014 06:13

İsabetli seçim tahminleriyle bilinen KONDA Araştırma Şirketi’nin sahibi ve aynı zamanda CHP eski Genel Sekreteri Tarhan Erdem, CHP’nin MHP’ye önerdiği Cumhurbaşkanı Çatı Adayı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim şansını STAR’a değerlendirdi. Her ay seçim anketi yaptıklarını ve CHP ile MHP’de yüzde 3-4’lük aşağı yukarı oynamalar olduğunu belirten Erdem, “Bunlar önemli  değil. Onların yüzde 15’in üzerinde oy daha alması lazım ki, iktidar olabilsinler. Yüzde 3-4 inmesi çıkması önemli değil. Ama bu hareketle bu mertebede oy kaybederler. Erdoğan’a bu oylar çok önemlidir, birinci turda kazandırır. Yüzde 3-4 İhsanoğlu oyu, kendisini birinci turda seçtirir” dedi.

Kendi oylarını bölerlerKonda’nın sahibi Tarhan Erdem, eski partisi CHP’nin çatı aday tercihini değerlendirirken, İhsanoğlu’nu eskiden tanıdığını da anlattı. Erdem, “Bildiğim, eskiden beri tanıdığım bir insandır Ekmeleddin Bey. Bilgilidir, soğukkanlıdır. Ama siyasi bir tecrübesi olduğunu sanmıyorum. Belki talebe cemiyetinde olmuş olabilir ama, ben bilmiyorum. Bir siyasi tarafı yok. Galiba yaşlandım, şimdiki politikacıların fikirlerini anlamamaya başladım. Neyi hesap ettiler bilemiyorum. Karşı tarafın oyunu bölmek isterken, kendi oyunu bölmeyeceğini nasıl garanti ediyor Kemal Bey ya da Devlet Bey?” diye konuştu.  İhsanoğlu oy getirmezKimlik üzerinden politikayı yanlış bulduğunu anlatan Tarhan Erdem, İhsanoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı düşünülmüş bir hamle olduğunu belirterek, partilerin oy oranını ve İhsanoğlu’nun seçim şansını şu sözlerle değerlendirdi: “Kimlikler üzerinden politika yapmak yanlış. Sayın Erdoğan’a karşı olmak da Ekmeleddin Bey’i aday göstermek de, aynı fikirle aynı görüşle gösteriliyor. Kimlik meselesi. Kimlikler arasında tercih yapmak falan.” Tam tersine kaybederler“Tam onun tersini yapmak gerekirdi. Ben Yılmaz Büyükerşen’i tercih ediyordum. Yılmaz Bey bana daha yumuşak, şu anki duruma göre daha uygun geliyordu. Şimdi farklı bir şey geldi. Oradan oy almak buradan oy almak. Tabii bunlar da politikadır. Geldikleri yüzdeler var partilerin. O yüzdeler böyle yüzde 10-20 azalmaya müsait değil. CHP yüzde 4-5 oy kaybedip kazanabilir.  MHP de öyle. Bunlar önemli  değil. Onların yüzde 15’in üzerinde oy daha alması lazım ki, iktidar olabilsinler. Ama bu hareketle bu mertebede oy kaybederler. Yüzde 3-4 İhsanoğlu oyu, kendisini birinci turda seçtirir.” EKMEL BEY SIRRA KADEM BASTICHP ve MHP’nin cumhurbaşkanlığı ‘çatı adayı’ olarak açıkladığı Ekmeleddin İhsanoğlu, isminin açıklanmasının ardından ortadan kayboldu. İstanbul’daki basın mensupları, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı için isminin açıklanmasının ardından Sarıyer Yeniköy’deki evinin önünde adeta kamp kurdu. İhsanoğlu’nun nerede olduğu konusunda bilgi verilmezken, önceki gün sabah 09.30’da evinden ayrıldığı, o saatten beri de evine gelmediği öğrenildi. Öte yandan, İhsanoğlu’nun komşularının pencerelerine Atatürk posterli Türk bayrağı astıkları görüldü. 7 AY ÖNCE SİNYAL VERMİŞEkmeleddin İhsanoğlu, 7 ay önce İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreterliği  görevi sona ermek üzereyken, 20 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da yapılan İSEDAK toplantısı sonunda, gazetecilerin, “Başka bir konuda görev alacak mısınız? Bundan sonra ne yapacaksınız?” sorusuna, “İstanbul’un tadını çıkarmaya çalışıyorum önce. Ondan sonra biraz dinleneceğim. Ondan sonra, bir takım teklifler var. Onları değerlendireceğim” yanıtını vermişti. star
Yorumlar | 0
üye profil