E - devlet girişi nasıl yapılır? E - devlet şifresi nereden alınır?

E - devlet girişi nasıl yapılır? E - devlet şifresi nereden alınır?
Yayınlanma Tarihi: 09.01.2020 19:30
Değiştirme Tarihi: 09.01.2020 19:30

E-devlet girişi ve e-devlet şifresi, vatandaşlar tarafından özellikle bugün yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Sebebi ise bugün yapılan 2020 hac kura sonuçlarının e-devletten öğrenilecek olması. Peki E - devlet girişi nasıl yapılır? E - devlet şifresi nereden alınır?

Hac olmak için önkayıt yapan ve kayıtlarını yenileyen iki milyon hacı adayının heyecanla beklediği kura çekilişi bugün yapıldı. Diyanet İşleri tarafından canlı yayında yapılan 2020 hac kura sonuçları, saat 21.00'den itibaren e-devlet üzerinden sorgulanabilecek. Bu yüzden hacı adayları, E - devlet girişi nasıl yapılır? E - devlet şifresi nereden alınır? öğrenmeye çalışıyor. İşte detaylar...

E-DEVLET GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Kapı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet girişi yapabilirsiniz. 

E-DEVLET GİRİŞİ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLET ŞİFRESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

E-devlet şifresi, şahsen başvuru yaparak üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğiniz (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ile birlikte PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. Yurt dışında ise e-devlet şifrenizi Elçilik ve Konsolosluklardan alabilirsiniz.

E-devlet şifreniz size verildikten sonra ilk yapmanız gereken şifreyi değiştirmeniz olacaktır. Bunun için de verilen şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekir. E-devlet girişi yaptıktan sonra talimatları takip etmeniz yeterli olacaktır. Size şifreniz nasıl olmalı, neler içermeli şeklinde şifrenin kriterlerini sistem açıklar. 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

ŞİFRENİZ UNUTMA, KAYBETME VE ÇALDIRMA DURUMLARINDA NE YAPMANIZ GEREKİR?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

Daha önce cep telefonu ve e-posta doğrulaması yapmış iseniz e-Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım bölümünden:

* Sadece PTT şubelerinden yeni şifre zarfı alarak

* Cep telefonuma ve e-posta adresime gelecek kodları girerek

* Cep telefonuma gelecek kodu girerek

Seçeneklerinden birini işaretleyip şifre yenileme yöntemlerinden birini belirleyebilirsiniz. Giriş alanındaki şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi yenileyebilir, yeni şifre belirleyebilirsiniz. 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

E-DEVLET ŞİFRESİ ONLİNE ALINABİLİR Mİ?

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle PTT’den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile verilmektedir. Şifre unutma durumunda şifre sıfırlama yapılabilmekte, ancak yeni şifre online (sms/ e-posta vb.) gönderilmemektedir. Kullanıcının e-Devlet Kapısı profilinde tanımlamış olduğu cep telefonuna ya da hem cep telefonu hem de e-postasına gelen doğrulama kodu vasıtasıyla yeni şifre belirlenebilmektedir.

İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapan bir kişi e-Devlet Kapısı profil alanından kendisine şifre oluşturabilmektedir.