Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Düşürülen Malezya uçağının yolcuları toplanıyor

Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından füzeyle düşürüldüğü iddia edilen Malezya Havayolları uçağının yolcularının cansız bedenleri toplanmaya başladı.

19.07.2014 21:18

Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından füzeyle düşürüldüğü iddia edilen Malezya Havayolları uçağının yolcularının cansız bedenleri toplanmaya başladı. Hiçbir şeyden habersiz bir şekilde Amsterdam'dam Kuala Lumpur'a gitmekte olan 285 yolcu ve 13 mürettebattan oluşan bu masum insanlar, şimdi trajik bir şekilde Ukrayna'nın doğusundaki bir tarlanın kenarında 'toplanıyor'.

Haber ile ilgili metin girin!.Ukrayna ve ayrılıkçı grupların anlaşmasının ardında uzmanlar ve diğer ekipler, Malezya uçağının düştüğü bölgede çalışmalara başladı. Savaşan iki tarafın anlaşarak 25 kilometrekarelik güvenli alan oluşturmasının ardından Malezya uçağının düşen bölgede Ukraynalı uzmanlar tarafından çalışmalar başlatıldı. Bir taraftan uçağın düşme sebebi araştırılırken diğer taraftan cesetler toplanıyor. Cesetlerin, dört kilometrekarelik bir alana yayıldığı tahmin ediliyor. Son gelen haberlere göre 188 yolucunun cesedine ulaşıldı. Arama ekipleri çevreye yayılarak diğer cesetleri ya da parçaları bulmaya çalışıyor. Çalışmalar ayrılıkçı grupların gözetimi altında sürüyor. Haber ile ilgili metin girin!. 'Ayrılıkçılar cesetleri çalıyor'Rusya yanlılarını suçlayan Ukrayna hükümeti ise yazılı bir açıklama yaparak delil karartmak için olay yerinden 38 cesedin "çalındığını" öne sürdü. Hükümet ayrıca isyancıların uçağın enkazını Rusya'ya taşımaya çalıştıklarını söyledi. Hükümet ayrıca isyancıların uçağın enkazını Rusya'ya taşımaya çalıştıklarını söyledi.Uluslararası gözlemci ekibi de, Ukrayna'daki Rus yanlısı isyancıların Malezya Havayolları uçağı enkazına erişimlerini kısıtladıklarını söylüyor. Hatta iddialar, enkaz alanının silahlı kişiler tarafından kontrol edildiği ve yaklaşık 30 kişiden oluşan uluslararası gözlemci ekibinin enkaza girişlerinin engellenmesi için havaya bir el ateş açıldığı noktasına kadar gidiyor. Haber ile ilgili metin girin!. 'Ukrayna uçaksavar sisteminin detaylarını versin'Rusya ise Batı'yı Moskova karşıtı bir politika yürütmekle suçluyor. Rus Savunma Bakanlığı uçağın düştüğü sırada Ukrayna'nın uçaksavar sistemlerinin ne yaptıklarının detaylarını vermesini istedi. Merkel ve Putin anlaştıÖte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve RUsya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ortak bir açıklama yaparak enkaz alanının bağımsız bir komisyon tarafından acilen incelenmeye başlanması çağrısı yaptı.Bölgedeki Rus ayrılıkçıların arama kurtarma ekiplerinin işine engel olduğu ve çalışmaları aksattığı ifade edilen açıklamada, çalışmaların OHDH'den 100, İçişleri Bakanlığından 70 kişilik ekiplerle 18 kişilik dalgıç ekibi tarafından yürütüldüğü belirtildi.
Yorumlar | 0
üye profil