Dünyayı şaşkına çeviren olay: Yılın 300 günü uyuyor, ailesi uykusunda yıkayıp yemek yediriyor!

Hindistan'ın Rajasthan eyaletine bağlı Nagaur şehrinde yaşayan ve eksen hipersomnisi teşhisi konan 42 yaşındaki Purkharam isimli adam, 365 günün 300'ünü uyuyarak geçiriyor. Purkharam, uyuduğu sırada ailesi tarafından yıkanıp yemek yediriliyor. 

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2021 19:04
Değiştirme Tarihi: 14.07.2021 19:04
Dünyayı şaşkına çeviren olay: Yılın 300 günü uyuyor, ailesi uykusunda yıkayıp yemek yediriyor!

Hindistan'da sağlık sorunu yaşayan 42 yaşındaki Prukharam isimli bir adam, yaşadığı sağlık sorunu sebebiyle 300 gün uyuyor. Nadir bir uyku bozukluğu olan eksen hipersomnisi hastalığına 23 yıl önce yakalanan adam, uykuya daldığı anda 20-25 gün kesintisiz uyuyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

NTV'de yer alan habere göre, Bhadwa köyünde yaşayan 42 yaşındaki Purkharam'ın, uykuya daldıktan sonra kesintisiz uyuduğu için ailesinin onu uyurken yıkadığı ve beslediği bildirildi.

DÜKKANINI SADECE 5 GÜN AÇABİLİYOR

Purkharam, kesintisiz 25 gün uyuduğu için işlettiği bakkal dükkanını ayda sadece 5 gün açabiliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

23 yıl önce 15 saat kesintisiz uyuyarak başlayan ve ailesi tarafından uyandırma zorluğu çekilen Hindistanlı, doktora gittikten sonra nadir görülen hastalığa yakalandığı ortaya çıkarken, uyuma süresi her geçen gün arttı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Purkharam, tedavi görmesine ve aşırı uyumasına rağmen vücudunun çoğu zaman yorgun olduğunu ve üretkenliğinin neredeyse sıfır olduğunu söyledi. Ayrıca şiddetli baş ağrıları gibi birçok semptom gösterdiğinin altını çizdi.

HİPERSOMNİ NEDİR?

Aşırı uyuma durumu anlamına gelen hipersomni, ortam ve zaman uygun olmasa dahi uyuma isteğine karşı koyamama hastalığı. Birçok uyku hastalığının temel belirtisi de bu karşı konulamaz uyuma isteği.