Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yeni belirtileri ortaya çıktı

Çin'de ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan koronavirüs ile ilgili yeni ve son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Gelen son dakika bilgilerine göre koronavirüsün yeni belirtilerinin ortaya çıktığı belirtildi. ABD’de yapılan bir araştırmada corona virüsün yeni belirtileri ortaya çıktı. Buna göre, Çin’de hastalığa yakalanan kişilerde nörolojik semptomların görüldüğü belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2020 12:52
Değiştirme Tarihi: 12.04.2020 13:26
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yeni belirtileri ortaya çıktı

ABD’de yapılan bir araştırmada corona virüsün yeni belirtileri ortaya çıktı. Buna göre, Çin’de hastalığa yakalanan kişilerde nörolojik semptomların görüldüğü belirtildi.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını yayıldığı ülkelerde ölü ve vaka sayılarını artırırken, her geçen gün yeni belirtileri de ortaya çıkıyor.

Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan JAMA Neuology adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Covid-19’a yakalanan Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunların gözlemlendiği belirtildi.

Makaleye göre, salgının çıktığı Çin’in Vuhan kentinde hastalığı kapan 214 kişi ile ilgili verileri inceleyen uzmanlar, tüm hastaların yüzde 36’sında, ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bir takım nörolojik semptomların görüldü.

Uzmanlar bunların bazılarını, beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Bu belirtilerin yanı sıra hastaların koronavirüsün yol açtığı yüksek ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi bilinen semptomlardan yakındığı ifade edildi.Son verilere göre Çin’de vaka sayısı 83 bin 096 olurken, 3 bin 343 kişi de hayatını kaybetti.

Dünyada ise toplam vaka sayısı 1 milyon 781 bin 127 olarak kayıtlara geçerken, corona virüs nedeniyle 108 bin 994 kişi yaşamını yitirdi.