Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedavisinde çok önemli gelişme

Koronavirüs salgınının tedavisinde çok önemli bir gelişme yaşandı. Edinilen son dakika bilgilerine göre koronavirüs tedavisinde olumlu sonuçlar veren remdesivir adlı ilacın hastane dışında da kullanılabilmesi için yeni bir versiyonu üretildi. Üretilen yeni form için de denemeler başladı.

Yayınlanma Tarihi: 09.07.2020 15:01
Değiştirme Tarihi: 09.07.2020 15:01
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedavisinde çok önemli gelişme

Koronavirüs salgını ortaya çıktığından beri dünya genelinde salgın için çeşitli tedavi yöntemleri deneniyor. Koronavirüs tedavisinde Remdesivir adlı ilacın olumlu sonuçlar verdiği bilgisi gelmişti. Bunun üzerine yeni bir gelişme yaşandı. 

The Independent'da yer alan habere göre, Britanya'da sağlık yetkilileri tarafından kullanımına onay verilen iki ilaçtan biri olan ve Avrupa Birliği'nin de acil hastalarda kullanımına yeşil ışık yaktığı Gilead Sciences'ın ürettiği remdesivirin yeni bir versiyonu üretildi. Yeni versiyona göre artık hastanede tedavi görmeyen koronavirüs hastaları da bu ilacı kullanabilecek. 

Gilead'ın baş sağlık yetkilisi de de konuya ilişkin flaş bir açıklamada bulunarak "Elimizdeki bilimsel anlayışa göre Covid-19 enfeksiyonu erken aşamada üst solunum yolunun en yaygın hâli. Remdesiviri doğrudan ilk enfeksiyon bölgesine götürmek daha hedefe yönelik bir tedavi olabilir ve hastanede olmayan hastalar için de iyi olabilir" dedi.