Dünyayı derinden etkileyen koronavirüs ile ilgili yeni ve kritik açıklama: Beşinci dalga geliyor

Dünya çapında 30 milyondan fazla insana bulaşan ve neredeyse 1 milyona yakın insanı öldüren koronavirüs ile ilgili kritik bir uyarı yapıldı ve Dünyada ve özellikle Avrupa'da vaka ve ölüm sayılarının son haftalarda hızla artmasıyla birlikte ikinci dalga uyarısı gelirken, Çin'in üst düzey yetkilileri de, "Beşinci dalga gelebilir" açıklamasında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2020 10:06
Değiştirme Tarihi: 20.09.2020 10:06
Dünyayı derinden etkileyen koronavirüs ile ilgili yeni ve kritik açıklama: Beşinci dalga geliyor

Koronavirüste resmi verilere göre 750 milyonluk nüfusa sahip Avrupa genelinde 4.4 milyon vaka görülürken 217 binden fazla insan da yaşamını yitirdi. Bu sayı yine de koronavirüs salgınının merkezi haline gelen ABD’den çok daha iyimser bir tablo ortaya koyuyor. 330 milyonluk nüfusa sahip olan ABD’de 6.7 milyon vaka ve 198 binden fazla ölüm kayıtlara geçti. İsrail'in ülke genelinde aldığı 3 haftalık karantina kararını Avrupa'da İtalya, Fransa, İngiltere ve Çekya ülkelerinde vakaların yeniden artmasıyla yetkililer yeni yasak, kısıtlama ve kuralları takip etti.

Koronavirüsün ilk etkisini çok sıkı sokağa çıkma ve karantina uygulamaları ve seyahat yasaklarıyla atlatmayı başaran Avrupa’da seyahat yasaklarının gevşetilmesi ve sonbahara girilmesiyle birlikte vaka sayısı son haftalarda hızla artmaya başladı. Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Birleşik Krallık’ta son 14 gün içerisinde 45 binden fazla günlük vaka tespit edildiği açıklandı.

5'İNCİ DALGA UYARISI GELDİ

Koronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin’de corona virüsü salgınıyla ilgili açıklama geldi. Çin’in Salgın Kontrol ve Mücadele Merkezi’nde görevli baş epidemiyolog Wu Zunyou, “Havaların soğumasıyla birlikte hazırlıklı olmak gerek. Yeni bir corona virüsü salgını dalgası gelebilir. Wuhan’da çıkan salgından farklı olarak bu yeni dalgalar bölgesel olabilir” dedi.

Çin’in çok okunan gazetelerinden The South China Morning Post, “İlk dalga Wuhan’da çıktı, Mart’ta kontrol altına alındı. İkinci dalga Nisan ayında Çin’in kuzeydoğusunda ülke dışından gelen vakalarla oluştu ve Mayıs ayında kontrol altına alındı. Üçüncü dalga başkent Pekin’deki gıda merkezinde Haziran ayında başladı. Dalian ve Urumçi’deki vakalar da Temmuz ayında arttı” yorumunu yaptı. (Sözcü)