Dünyaya yayılıyor! Yeni koronavirüs mutasyonuna Singapur'da da rastlandı...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili korkutan haberler gelmeye devam ediyor. İlk olarak İngiltere'de rastlanan mutasyonlu virüs yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başladı. Önlemler alınmasına rağmen yeni koronavirüse Singapur'da da rastlandı.

Yayınlanma Tarihi: 24.12.2020 11:51
Değiştirme Tarihi: 24.12.2020 11:51
Dünyaya yayılıyor! Yeni koronavirüs mutasyonuna Singapur'da da rastlandı...

"SARS-CoV-2 VUI 202012/01" olarak bilinen ve geçtiğimiz günlerde İngiltere'de ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonuna Singapur'da da rastlandı. 

Singapur Sağlık Bakanlığı, ilk kez İngiltere’de görülen mutasyona uğramış koronavirüsün bir kişide görüldüğünü doğruladı.

İngiltere’den 6 Aralık’ta Singapur’a gelen kişi karantinaya alındıktan iki gün sonra koronavirüs (Kovid-19) test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi. Söz konusu kişinin temas halinde olduğu kişilerin de karantinaya alındığı belirtilirken, karantina sonunda yapılan yeni testin sonucunun negatife döndüğü bildirildi.

Uzmanlar yeni mutasyonun buradan diğer Asya ülkelerine yayılmasından korkuyor.Yeni mutasyon türünün Asya'ya sıçramasıyla ülkeler arasında Avrupa'daki gibi kısıtlamalar olup olmayacağı sorusu henüz cevaplanmış değil.

BİRÇOK ÜLKEYE YAYILDI

Yeni mutasyona bugüne kadar Hollanda, Belçika, Güney Afrika, İtalya, Ukrayna, Avustralya ve Singapur'da rastlandı. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa'da görev yapan üst düzey isimlerinden Catherine Smallwood, Birleşik Krallık'ta görülen mutasyona uğramış aynı tür koronavirüse Danimarka'da dokuz vakada, Avusturya ve Hollanda'da ise birer vakada rastlandığını duyurdu. New York Times'ın haberine göre; Güney Afrika Cumhuriyeti de İngiltere'deki mutasyon geçiren virüsün görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor.

İtalya Sağlık Bakanlığı, İngiltere'den gelen bir hastada mutasyona uğramış koronavirüsün bulunduğunu açıkladı.

Öte yandan, İngiltere'nin ardından Güney Afrika Cumhuriyeti'nde de farklı bir koronavirüs mutasyonu saptandığı belirtildi. Güney Afrika medyasında yer alan haberlere göre, Güney Afrikalı bilim insanları, yeni koronavirüs mutasyonunun çok daha bulaşıcı olduğunu ve aynı İngiltere'deki gibi hızla yayıldığını belirtti.

Ukrayna’nın batısında bir erkek hastada İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış türünün tespit edildiği bildirildi. Ukrayna İngiltere ile uçuşları durdurmayacağını açıklamıştı.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA

DSÖ, yeni tip koronavirüsün daha hızlı yayılan türünün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, daha hızlı yayılan koronavirüs türünün "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair bir kanıt olmadığı belirtildi.

YENİ MUTASYONUN ADI '501.V2"

Diğer yandan, Güney Afrika'dan İngiltere'ye gelen 2 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi. Yepyeni bir mutasyon tespit edildiğini açıklayan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu mutasyonun adının '501.V2' olduğunu ifade etmişti.

Enfekte olmuş kişilerle temasta bulunan karantinaya alındı ve hızlı bir inceleme başlatılmıştı. Almanya'da bilim insanları da virüsün şu ana kadar 17 farklı mutasyona uğramış hali olduğunu kaydetmişti.

Öte yandan birçok bilim insanı geliştirilen aşıların yeni mutasyona karşı etkili olduğunu belirtti.

İlgili Sayfalar: Playlist