Dünyaya göktaşı çarpacak demişlerdi! Gerçek bilgi teyit edildi: Nisan ayında göktaşı…

4.000'den fazla insanın ölümüne neden olan corona virüs nedeniyle dünyada hakim olan korku havası devam ederken, dünyaya göktaşı çarpacak iddiası dünya gündemini son günlerde meşgul ediyor.

Yayınlanma Tarihi: 15.03.2020 18:39
Değiştirme Tarihi: 15.03.2020 18:39
Dünyaya göktaşı çarpacak demişlerdi! Gerçek bilgi teyit edildi: Nisan ayında göktaşı…

Dünyada olduğu kadar, Türkiye’de de göktaşı çarpması ile ilgili sosyal medyada binlerce paylaşım yapılırken, internette de çok sayıda haber yer alıyor. Facebook'taki birçok kişi, 29 Nisan'da dünyanın Himalayalar kadar büyük bir göktaşı çarpması sonucu yok olacağını konuşuyordu. Bu iddia ile ilgili son dakika haberi geldi. İşte teyit edilen bilgiye göre dünyaya göktaşı çarpacak iddiası ile ilgili gerçek.

Mularam Bhakar Jaat Osian ve Adbhut Anokha Aparajit adında Facebook kullanıcıları, dünyaya yaklaşan bir asteroit hakkında Headlines India logolu bir video klip yayınladılar. Yayınlanan ve büyük infial yaratan videonun başlığında, dünyanın 29 Nisan'da sona ereceği yazıyor. Sosyal medyada yer alan bu haber sonrası, yabancı ve Türk basınında birçok göktaşı haberi yayınlandı. İnternette yer alan aramalarda, bu haberin ilk olarak Asteroid uyarısı başlığıyla yabancı bir gazetede yayınlandığı ortaya çıktı.

GÖKTAŞI ÇARPACAK KORKUSU İLE HERKES VİDEOYU PAYLAŞIYOR

29 Nisan tarihinde söz konusu göktaşının dünyaya çarpacağı iddia edildikten sonra, sosyal medyada söz konusu video yüz binlerce kez paylaşıldı.

İşte, bu göktaşı ile ilgili yapılan son dakika açıklamaları…

Geçtiğimiz dönemde Dünya'ya çarpma ihtimalinin olduğunu açıklanan 1998 OR2 şu ana kadar bilinen en tehlikeli gök taşı konumunda. Hatta NASA bu taşı, potansiyel tehlike olarak sınıflandırmıştı. Çapı 4 kilometre olan bu gök taşı hakkında NASA'nın, dünyaya çarparsa etkileri global olur yorumunda bulunduğu iddia edilmişti. Gök taşının Everest Dağı büyüklüğünde olduğu konuşuluyordu.

Bugün Hindistan'ın yalan haber ile mücadele birimi AFWA, bunu yanıltıcı bir iddia olarak duyurdu. NASA'ya göre de, resmi olarak 52768 (1998 OR2) olarak adlandırılan bir asteroidin 29 Nisan 2020'de yaklaşık 4 milyon mil mesafe ile dünyayı pas geçmesi bekleniyor.

Daily Express'te yer alan haberde, göktaşının dünyaya çarpacağı ve uygarlığı yok edeceği iddia ediliyordu. Ancak NASA, diğer asteroid 52768'in (1998 OR2) yörünge hızını ve mesafesini sürekli olarak izliyor. NASA bu asteroidi 1998'de keşfetti ve o zamandan beri her hareketini gözlemliyor. Bu asteroit hakkındaki her veri, Dünyaya Yakın Nesneler Araştırmaları Merkezi'nin (CNEOS) web sitesinde kamuya açık şekilde yer alıyor.Bu göktaşı çarpması iddiasına ilişkin NASA tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: