Dünyanın konuştuğu monolitlerin gizemi çözüldü!

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin eyaletlerinde ve Romanya'da, ardından da Kolombiya, Almanya, İspanya, Hollanda ve İngiltere olmak üzere birçok noktada ortaya çıkan monolitlerin gizemi çözüldü. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick'in 2011: Spacetime Odyssey filmindeki ikonik bir sahneyi çağrıştıran bu yapılar, uzun süredir gündemi meşgul ediyordu. 

Yayınlanma Tarihi: 11.12.2020 10:55
Değiştirme Tarihi: 11.12.2020 10:55
Dünyanın konuştuğu monolitlerin gizemi çözüldü!

ABD'de ve ardından dünyanın birçok ülkesinde ortaya çıkan Monolitlerin gizemi çözüldü. Monolotilerin, Netflix için hazırlanan bir komedi şovunun parçası olduğu belirtildi. 

Konuyla ilgili yayınlanan “Neden tüm dünyada monolitler yaptım?” başlıklı videoda, Netflix komedi şovunun bir parçası olarak dünyanın çeşitli yerlerine monolitler dikildiği belirtildi.

HER YERDE GÖRÜLDÜ, KAYBOLDU

Metal sütunlar önce ABD, ardından Wight Adası, Almanya, Romanya gibi yerlerde görülmüş ve kısa süre sonra kaybolmuştu.

Bu metal sütunları üretenler ise Avustralyalı üç şakacı- maceraperest; Mark Samual Bonanno, Broden Kelly ve Zachary Ruane.

Melbourne’da bir monolit inşa eden üç arkadaş, saçma yaşamayı sevdiklerini ve beyinlerinin böyle çalıştığını söylemişlerdi.

MONOLİT NEDİR?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır.

Gizemli monolitlerin uzayla bağlantılı olduğu birçok bilim kurgu filminde konu olarak işlenirken, bu tür yapıların doğada erozyon sonucu ortaya çıktığı biliniyor.