Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie 61 yaşında hayatını kaybetti

ABD'de yaşayan dünyanın en yaşlı erkek gorili olarak bilinen Ozzie, 61 yaşında hayatını kaybetti. Nesli tükenme tehlikesinde olan gorile otopsi yapılacağı kaydedildi. 61 yaşındaki gorilini geçen hafta iştahsızlık yaşamaya başladığı ifade edildi.

Yayınlanma Tarihi: 27.01.2022 12:03
Değiştirme Tarihi: 27.01.2022 12:03
Dünyanın en yaşlı erkek gorili Ozzie 61 yaşında hayatını kaybetti

ABD’de yer alan Atlanta Hayvanat Bahçesi’nin yetkilileri, Ozzie adlı dünyanın en yaşlı erkek gorilinin ölü bulunduğunu duyurdu.

Hayvanat bahçesi tarafından yapılan duyuruda,  61 yaşındaki Ozzie'nin geçen hafta iştahsızlık belirtileri göstermeye başlamasına rağmen, gorilin ölümünün nedeninin henüz bilinmediğini açıklandı. Veterinerler,  Ozzie'de yüz şişmesi, halsizlik ve yiyip içememe gibi semptomlar görüldüğünü söyledi.

Bununla birlikte bir ova gorili olan Ozzie, dünyanın en yaşlı erkek gorili ve dünyanın en yaşlı üçüncü goriliydi. Hayvanat bahçesinin CEO'su Raymond Kind konuyla ilgli yaptığı açıklamada,  “Bu, Atlanta Hayvanat Bahçesi için yıkıcı bir kayıp. Ozzie'nin katkıları, goril popülasyonunda geride bıraktığı bireylerde devam edecek” dedi.

OTOPSİ YAPILACAK

Ayrıca, Georgia Üniversitesi Hayvanat Bahçesi ve Veterinerlik Koleji'ndeki Egzotik Hayvan Patoloji Servisi tarafından Ozzie’nin cansız bedenine bir otopsi yapılacağı belirtildi.

Diğer taraftan Ozzie, 1988'de The Ford African Rain Forest'ın açılışıyla Atlanta Hayvanat Bahçesi’ne getirilen ve türünün hayatta kalan tek üyesiydi. 2009'da gönüllü bir şekilde  tansiyon ölçümüne katılan dünyanın ilk gorili oldu.
 

İlgili Sayfalar: Playlist