Dünyanın en mutlu ülkesi belli oldu!

Dünyanın en mutlu ülkesi belli oldu!
Yayınlanma Tarihi: 23.03.2019 12:13 | Değiştirme Tarihi: 23.03.2019 12:13

Dünya Mutluluk Raporu açıklandı ve Finlandiya yine listenin zirvesinde yer aldı. Türkiye ise 156 ülke arasında 79. sırada bulunuyor.

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan ve vatandaşlarına yüksek kaliteli bir yaşam ve güvenli bir ortam sunan Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkesi seçildi. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişim Çözümleri Ağı tarafından hazırlanan 2019 Dünya Mutluluk Raporu‘na göre dünyanın en mutlu insanları Finlandiyalılar. Rapor her yıl 20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü‘nde yayımlanıyor.

Finlandiya raporda son iki yıldır üst üste en üst sırada yer alıyor. Diğer kuzey ülkeleri de genel olarak iyi durumda. Danimarka, Norveç ve İzlanda ilk 5’te yer alırken İsveç de 7. oldu.

156 ülkenin yer aldığı çalışmada özgürlük, cömertlik, gelir, güven, sağlıklı yaşam beklentisi ve toplumsal destek gibi altı farklı ölçüt kullanılıyor. 

Türkiye 79. sırada
Türkiye listede 156 ülke arasında 79. olarak orta sıralarda yer aldı. Türklerin mutluluğunun önündeki en büyük engel olarak, cömertliğin ve yaşam tercihleri konusunda özgürlüğün yeterli olmaması ve yolsuzluk algısı olarak belirlendi. Öte yandan Türk halkının mutluluk algısı ile yapılan ölçümler arasındaki fark da oldukça yüksek çıktı.

Haber ile ilgili metin girin!.

ABD düşüşte, İsrail ilk 20'de
Listenin üst sıralarında genellikle Batı ve Kuzey Avrupa ülkeleri bulunurken Orta Doğu’dan ilk 20’ye girebilen sadece İsrail oldu. Birleşik Arap Emirlikleri de 21. sırada yer aldı. ABD ise 19. sırada kendisine yer buldu. ABD’de mutluluk oranının 2000’lerin başında en üst seviyeye çıktığı ancak 2012 itibarıyla büyük bir düşüş yaşadığı belirtildi. Bu düşüşte en önemli payın, ABD halkı arasında hızla artan bağımlılıklar olduğu belirtiliyor. Madde bağımlılığının yanı sıra kumar ve kötü yeme alışkanlıklarının da toplumun mutluluğunu olumsuz etkilediği ifade ediliyor. Özellikle gençler arasında depresyon ve intiharın arttığı vurgulanıyor.