Dünyanın en iyi kanser araştırma merkezinde görev alan Türk ekipten heyecanlandıran araştırma!

Son 15 yıldır devamlı olarak en iyi kanser araştırma merkezi seçilen Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nde yıllardır görev alan Türk doktor Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, meme kanserine çare olan ilacı geliştirmek için 10 yıldır çalışıyor. Geçtiğimiz ay çalışmaları nedeniyle 2.1 milyon dolarlık fon kazanan Prof. Dr. Bülent Özpolat, araştırmasıyla ilgili detayları anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 02.07.2020 10:41
Değiştirme Tarihi: 02.07.2020 10:41
Dünyanın en iyi kanser araştırma merkezinde görev alan Türk ekipten heyecanlandıran araştırma!

ABD'de kanser konusunda en çok klinik denemenin yapıldığı Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi Deneysel İlaçlar ve Kanser Tıbbı bölümünde 26 yıldır görev yapan Türk doktor Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, ileri evre dirençli meme kanserine çare olacak ilacı için heyecanlı heyecan dolu bir çalışmanın içerisinde. İlacın klinik denemeleri öncesi son aşaması için yaptıkları başvuruyla çok sayıda araştırmayı geride bırakarak 2.1 milyon dolarlık fon almayı başaran ekipte yer alan Özpolat, çalışmanın detaylarını DHA'ya anlattı.

Hayvanların ardından birkaç yıl içinde hastalarda da test edilmeye başlanacak ilaç için konuşan Özpolat, sonuçların istedikleri ve bekledikleri gibi olması durumunda klinik denemelere geçileceğini ifade etti. Eğer her şey yolunda giderse, Türk bilim insanlarının yürüttüğü bu çalışma ile milyonlarca meme kanseri hastasının hayatı kurturulacak. 


Gen terapisi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyleyen Prof. Dr. Özpolat, kanserde gen susturma terapisi üzerine çalıştıklarını, bunun için de binlerce hastanın tümörünü incelediklerini ifade etti. Bu hastaların gen profillerine bakarak kötü genleri belirlemeye çalıştıklarını söyleyen Özpolat,  Hastalarda özellikle ömrü kısaltan genlerden bahsediyoruz. Bazı genlerin aktivasyonu nedeniyle hastalar aynı ilaçları alsalar dahi, kimi hasta 5 ya da 10 yıl daha fazla yaşarken, kimisi tam tersine, daha az yaşıyor. Bu genler aynı zamanda kanser hücrelerinin daha hızlı büyümesine, yayılmasına ve kemoterapiye ya da radyoterapiye direnç göstermesine de neden oluyor. Özellikle meme kanserinde binlerce hastanın genetik profillerini inceledik ve birkaçını belirleyerek 10 yıl önce bunlara odaklanıp ilaç çalışmalarına başladık. 1.6 milyon dolar fon kazanarak yürüttüğümüz bu araştırmalarda ilk başta bu genlerin kanser hücrelerinde ne işe yaradığını anlamaya yoğunlaştık.” dedi.


Yaptıkları çalışmanın umut vaat eden bir araştırma olduğunu söyleyen Özpolat, bu denedenle de tekrar fon kazanmayı başardıklarını ifade etti.

Özpolat, sonraki aşamalar için de gerekli fonu almayı başarmaları durumunda ilacı da 5 yıl içerisinde kullanıma hazır hale getirmek için çalışacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Bülent Özpolat, herhangi bir ilacın klinikte yer almasının uzun yıllar aldığını ifade edereken şunları söyledi: FDA tarafından onaylanıp piyasaya sürülmesi için 15 yıl bile gerekebiliyor. Bu sürede 700 milyon dolara yakın para harcanabiliyor. Geliştirdiğimiz yöntem çok daha ucuz olacak. Sonraki aşama için 4 milyon dolarlık bir fon daha talep edeceğiz. Türkiye'deki üniversitelerle de işbirliği halindeyiz. Türkiye'den hastaları da bu çalışmaya dahil etmek istiyorum. İnşallah başarılır oluruz

Kaynak: DHA