Dünyanın en hızlı bilgisayarı

Yılda iki kez hazırlanan dünyanın en hızlı bilgisayarları listesinin başında Çin'in saniyede 33,86 petaflop işlem yapılan Tienhı-2 adlı bilgisayarı bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2014 14:28
Değiştirme Tarihi: 11.04.2014 14:20
Dünyanın en hızlı bilgisayarı

Yılda iki kez hazırlanan dünyanın en hızlı bilgisayarları listesinin başında Çin'in saniyede 33,86 petaflop işlem yapılan Tienhı-2 adlı bilgisayarı bulunuyor.

Saniyede trilyonlarca işlem yapan ve bilimsel çalışmaların vazgeçilmez yardımcısı olan süper bilgisayarlar dünya devlerinin gözdesi durumunda. Büyük devletlerin yarış halinde olduğu bir diğer alan olan teknolojide gelişmişliğinde birer göstergesi durumunda olan süper bilgisayarlarda son lider Çin oldu. Sahip olduğu 33,86 petaflopluk Tienhi-2 adlı bilgisayar ile lider olan Çin'i ABD ve Japonya izliyor. Sıralamada 2. ve 3. sırada ABD'nin bilgisayarları bulunurken Japonya'nın süper bilgisayarı 4. sırada.

Çin Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen Tienhı-2, haziran ayında ABD’nin saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen Titan adlı süper bilgisayarının birincilik unvanının elinden alarak dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilmişti.

Tienhı-2’nin işlem yapan mikro devrelerinin dışında bağlantı ve işletim sistemi, ön uç işlemciler ile yazılımı dahil birçok parçasının Çin tarafından geliştirildiği ifade ediliyor.

En hızlı bilgisayarlar
Tienhı-2’nin selefi Tienhı-1A ilk kez Kasım 2010’da dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilmiş, altı ay sonra Japonya’nın K adlı bilgisayarı bu unvanı Tienhı-1A’nın elinden almıştı. Çin’in Tienhı-1A son açıklanan listede 12. sırada yer alıyor.

Listede dünyanın ikinci süper bilgisayarı ABD’den saniyede 17,59 petaflop (saniyede 17,59 trilyon kayan nokta işlemi) işlem yapabilen Titan olarak dikkati çekerken, üçüncü sırada yine ABD’den saniyede 17,17 petaflop (saniyede 17,17 trilyon kayan nokta işlemi) işlem yapan Sequoia, dördüncü sırada ise Japonya’nın saniyede 10,51 petaflop işlem yapabilen bilgisayarı K yer alıyor.

Dünya genelinde en hızlı süper bilgisayarların listesini hazırlayan "Top500" listesi 1993’ten bu yana yılda iki kez hazırlanıyor ve bu alanda otorite olarak dikkate alınıyor.