Dünya’da ilk Bismillah yazılı mermer bulundu

Antalya'da bir mermer ocağında çıkan mermer plakanın üzerinde arapça "Bismillah" figürü bulundu. Daha önce, arıların ‘Allah’ yazdığı petekten sonra ‘Bismillah’ yazılı mermer dünyada ilk defa Türkiye’de keşfedildi. Amerikan medyasınında yayınladığı haber, Unesco tarafından dünya miras listesine alınabilir.  

Yayınlanma Tarihi: 20.12.2021 11:22
Değiştirme Tarihi: 20.12.2021 11:22
Dünya’da ilk Bismillah yazılı mermer bulundu

Süleyman Demirel Üniversitesi'ne gönderilen mermerin içeriğinde,195 milyon yıllık fosillere rastlanırken, taşın tamamen ‘doğal" olduğu belirtildi. Kalp şeklindeki midye kabuklarına ait fosillerden oluşan mermer, görenleri şaşkına çeviriyor. 

TAŞ KESİLDİ, FİGÜR ORTAYA ÇIKTI

Mermer ocağında işlenmek için kesilen taşın üstünde beliren figür, işçilerin dikkatini çekti. Üzerindeki tozun alınmasıyla, figürün Arapça "Bismillah" yazısıyla aynı olduğu görüldü.

Haber ile ilgili metin girin!.

İNCELENMEK İÇİN ÜNİVERSİTEYE GÖNDERİLDİ

Bir işçinin görüntüleri kaydetmesinin ardından, mermer plaka incelenmek üzere Süleyman Demirel Üniversitesi'ne gönderildi. Burada bilim insanları Prof. Dr. Fuzuli Yağmurlu, Prof. Dr. Raşit Altındağ ve Prof. Dr. Nazmi Şengün tarafından üzerinde araştırma yapılan plakada ilginç sonuçlar analiz edildi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

195 MİLYON ÖNCE JURASSIC DÖNEMDEKİ FOSİLLERE AİT

Üniversite raporuyla tescillenen ve plakayı oluşturan dolomitik kireçtaşı üzerinde, “Jurassic” dinozorlar dönemde 195 milyon yıl önce yaşamış midye kabuklarına ait fosillerin biyoklastik kalıntıları tespit edildi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

KALP ŞEKLİNDEKİ MİDYE KABUKLARINDAN OLUŞTU

Raporda, plaka üzerinde yer alan ve Arapça "Bismillah" yazılı figürlerin tamamen "doğal" oluşumlu olduğuna vurgu yapıldı. Yazıların, kalp şeklindeki kabuklu deniz canlılarına ait kalıntıların parçalanıp biçim değiştirmesi ve dizilmesi sonucunda meydana geldiği belirtildi.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan’ı Prof. Dr. Ahmet Ögke’nin verdiği bilimsel raporda ise mermer üzerindeki arapça figürlerin, Kur’an-ı Kerim’de geçen ve ‘Allah’ın adıyla’ anlamındaki arapça yazıyla aynı karakter olduğu rapor edildi.

İlgili Sayfalar: Playlist