Dünyaca ünlü iş portalları, en yüksek ücretli meslekleri açıkladı!

Dünyaca ünlü birçok iş portalı dünyanın en yüksek ücretli mesleklerini açıkladı. Genel araştırmalarda ilk sırada cerrahlar yer alıyor. 

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2021 11:40
Değiştirme Tarihi: 02.06.2021 11:44
Dünyaca ünlü iş portalları, en yüksek ücretli meslekleri açıkladı!

Araştırma şirketleri, dünya çapındaki en yüksek ücretli meslekleri araştırmaya devam ediyor.

* Araştırma verileri için ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Investopedia, Payscale, Glassdoor, ABD’nin ünlü kariyer sayfası Indeed ve IPEDS ile NCES kullanıldı.

İLK SIRADA HANGİ MESLEK VAR?

Genel araştırmalarda ilk sırada cerrahlar yer alıyor. Cerrahlar tüm dünyada en iyi ücretli işlerden birine sahip. Covid 19 salgınıyla artan kaygı bozuklukları da psikiyatristleri ikinci sıraya taşıyor. Diğer bir en çok kazanan meslek ise tıp alanında diş hekimlerine ait. Indeed verilerine göre ilk 5’te kardiyologlar, anestezi uzmanları, ortodontistler, psikiyatristler ve cerrahlar yer alıyor.

NE KADAR KAZANIYORLAR? 

En çok kazanan meslek gruplarının yıllık ortalama gelirleri 125 bin dolarla 252 bin dolar arasında değişiyor.

Bu meslekler arasında ayrıca bilgi sistemi yöneticileri, mühendisler (mimari ve petrol mühendisleri), hakimler, pilotlar, pazarlama ve satış yöneticileri yer alıyor.

Indeed araştırmasına göre ise en çok kazanan 10 mesleğin yıllık ortalama geliri 191.931 dolardan başlıyor ve 351 bin 827 dolara kadar yükseliyor.

TEKNOLOJİDE DURUM NE? 

Teknoloji sektörü de en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Listede şu meslekler var: 

Yapay zeka yöneticisi, BT program yöneticisi, Java geliştiricisi, veri bilimcisi, bulut mühendisi, analitik yöneticisi... Yıllık maaşları ise 100 bin dolarla 150 bin dolar arasında değişiyor.

TIP VE BİLİŞİM DIŞINDA KALAN MESLEKLER

Çok kazanan diğer meslekler de şöyle: 

Mimar, pazarlama direktörü, satış müdürü, operasyon direktörü, finansal planlama, yönetim danışmanları, öğretim üyeleri, aşçılık, avukatlık, otel müdürlüğü, halkla ilişkiler alanı, mali müşavirlik ve iş geliştirme.

(Hürriyet)