Dünyaca ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu anısına festival düzenleniyor

2009 yılında elim bir uçak kazasında hayatını kaybeden dünyaca ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu’nun anısına, bu yıl ilk kez düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, 15-19 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleşecek.

Yayınlanma Tarihi: 11.11.2019 11:40
Değiştirme Tarihi: 11.11.2019 11:42
Dünyaca ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu anısına festival düzenleniyor

Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmaları’nın yanı sıra, jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçıların vereceği konserler ve ustalık sınıflarının yer aldığı festival, Ceren Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde, “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla düzenleniyor. Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, sanatçının “paylaşarak öğrenme” felsefesini yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi ve Arp Sanat Dalı Başkanı, dünyaca ünlü arp sanatçısı ve pedagog Ceren Necipoğlu; Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da verdiği konserden dönerken, 1 Haziran 2009’da Air France Havayolları’na ait uçağın Atlas Okyanusu’na düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Bu yıl ilk kez düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali; sanatçının ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde, “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla 15-19 Ocak 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. 

Haber ile ilgili metin girin!.Kardeşini “Özellikle kızların eğitimine büyük önem veren Ceren, öğrencilerinin mesleki gelişimi için onları uluslararası etkinliklere beraberinde götürüp, dünya vatandaşı olarak yetiştirme gayreti içindeydi. Sadece birer arp sanatçısı değil, aynı zamanda müziğe, sanata ve insanlığa katkı sağlamak adına üreten ve her zaman kendisini geliştiren bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştı. Disiplinli, akılcı ve sağlam temeller üzerine kurduğu öğretisiyle, öğrencilerini her zaman kendi yaşamında ön planda tutmuş; onların başarılı ve iyi birer birey olarak yetişmesi için büyük çaba sarf etmişti.” diye anlatan A. İmre Tüylü; Necipoğlu’nun eğitmenlikle yetinmeyip, o dönem Türkiye sınırları içerisinde bu denli tanınmayan arp çalgısını herkese tanıtmak ve sevdirmek için de büyük çaba sarf ettiğini dile getiriyor. Festival, ömrünü arp sanatına adayan Ceren Necipoğlu’nun “paylaşarak öğrenme” misyonunu yaygınlaştırmayı; katılan tüm gençlerin yeni ufuklar keşfetmesine yardımcı olmayı ve Türkiye’de arp sanatının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin programında; tüm dünyadan sanatçıların katılabileceği Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmaları, konserler ve ustalık sınıfları yer alıyor. Festival, yarışma jürilerini oluşturan dünyaca ünlü sanatçıların vereceği konserler ve ustalık sınıflarıyla farklı ülkelerden müzisyen ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getirmeyi hedefliyor. Festival komitesi başkanı A. İmre Tüylü ayrıca, gelecek yıllarda festivalin devamlılığını sağlayarak İstanbul’un kültür sanat hayatına katkıda bulunmayı ve maddi gücü yeterli olmayan genç nesillerin sanatsal eğitimine imkan vermeyi de amaçladıklarını ifade ediyor.

Sanat yönetmenliğini, uluslararası arp sanatçısı ve ABD Indiana Üniversitesi Arp Bölümü Eş Başkanı Florence Sitruk’un üstlendiği Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin organizasyon komitesi aynı zamanda; piyano sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Lilian Tonella Tüzün; arp sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Arp Sanat Dalı Öğretim Elemanı Gözde Ece Yavaş ve Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’den oluşuyor.

Festival kapsamında Pera Müzesi’nde, Young Hope (12-16 yaş) ve Young Artist (17-21 yaş) olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek Solo Arp Yarışmaları için başvurular 15 Aralık 2019 tarihine kadar devam ediyor. Arp bulunma zorunluluğu olmayan Oda Müziği Yarışmaları’nın son başvuru tarihi ise 1 Aralık 2019. 30 yaş altı katılımcılara açık olan yarışmalar, Özel Alman Lisesi’nde gerçekleşecek. Yarışma başvurularıyla ilgili detaylı bilgilere cnharpfestival.com adresinden ulaşılabilir.

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin sıra dışı programının tamamı ise ilerleyen günlerde açıklanacak.

CEREN NECİPOĞLU KİMDİR?

Müzik çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Ceren Necipoğlu, konservatuvarın Arp Sanat Dalı İleri Devresi’nden ve bu kurumdaki eğitimiyle eş zamanlı olarak İstanbul Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümleri’nden mezun oldu. 

Bir süre arpist Şirin Pancaroğlu ile çalıştıktan sonra burs kazanarak gittiği ABD’de Louisiana Eyalet Üniversitesi’nin Arp Sanat Dalı yüksek lisans programını bir yıl içinde tamamladı. Hemen ardından, dünyanın en saygın müzik fakülteleri arasında yer alan Cleveland Müzik Enstitüsü, Rochester Üniversitesi Eastman Müzik Fakültesi, Michigan Üniversitesi Ann Arbour Müzik Fakültesi ve İndiana Üniversitesi Müzik Fakülteleri’nin Arp Sanat Dalı yüksek lisans programlarına burs kazanarak çağrı alan Ceren Necipoğlu; İndiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nin davetini kabul ederek dünyaca ünlü arpist ve pedagog Susann McDonald’ın sınıfında arp sanat dalında master derecesini elde etti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Gerek solo gerekse çeşitli topluluklar ile verdiği konserlerde Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da sesini duyuran Necipoğlu yine birçok yapıtın Türkiye’deki ilk seslendirilişlerini yaptığı 20. yüzyıl arp-flüt oda müziği konserleri; arp-ney buluşması ve ünlü korno sanatçısı Turgay Hilmi ile birlikte 20. yüzyılda bestelenmiş özgün korno-arp yapıtlarını seslendirdiği ikili konserler gerçekleştirdi. 

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler veren Necipoğlu, Türkiye’nin birçok bölgesine uzanan bir konser turnesi de gerçekleştirdi.