Dünya Türkiye'nin koronavirüs önlemlerini böyle gördü

Dünya Türkiye'nin koronavirüs önlemlerini böyle gördü
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2020 14:25
Değiştirme Tarihi: 12.03.2020 14:25

Dün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılımıyla Corona virüs Bilim Kurulu toplanmış ardından Türkiye'de virüs için ne gibi önlemler alınacağı açıklanmıştı. Türkiye'de tatil hayalleri kuran İngilizleri, "Türkiye ya sınırlarını tamamen kapatırsa" korkusu sardı. İngiliz gazeteleri, Türkiye'nin tedbirlerine geniş yer ayırdı.

Corona virüs Bilim Kurulu, dün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılımıyla toplanmıştı. Toplantı sonrası açıklamada bulunan Ersoy, "15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih. Bu sebeple mümkünse yurt dışından Türkiye'ye turizm talebinin nisan sonuna ertelenmesi mantıklı geliyor." diye konuşmuştu.

Bu bağlamda geçen seneyle kıyaslandığında turizm hareketlerini cezbettirmek yerine, daha az turistin gelmesini sağlamanın çok daha sağlıklı bir çözüm olacağını ifade eden Ersoy, dün sektör temsilcileriyle, bugün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile toplantı gerçekleştirdiğini aktarmıştı.Bu konuyu otelciler birlikleri ile görüştüklerini belirten Ersoy, "Açılmamış otellerin sezon başlangıcını bu sene mart sonu değil nisan sonu olarak planlamalarını ilk etapta öneriyoruz. Görüşmelerimizi yaptık, onlar diğerlerine söyleyecekler. Önemli olan martta, nisanda bir sayı yakalamak değil sonrasında virüsün riskinin azaldığı dönemlerde gerçek sayıları yakalamak Türkiye açısından çok çok daha önemli." şeklinde konuşmuştu.

Kruvaziyer gemilerinin karaya yanaşamamasına ilişkin soru üzerine Ersoy, bu durumun yolcu profiliyle ilgili olduğunu söyledi. Bazı ülkelerle yolcu trafiğinin kapalı olduğuna işaret eden Ersoy, "O ülkelerden yolcu taşıyorsa bu kapsama giriyor." ifadesini kullandı.

İngilizler her ne kadar Türkiye'yi favori tatil destinasyonu olarak görse de Türkiye'nin corona virüsü salgınına önlem olarak sınırlarını tamamen kapatması konusunda endişeliler.Türkiye'nin Ege ve güney sahillerinden övgüyle bahseden İngiliz gazetesi, Avrupa'nın pek çok tatil noktasının virüs etkisiyle tercih edilmeyeceğini de ekledi.Hotel Zinciri Birliği ise, Avrupa genelindeki tatil rotaları göz önünde bulundurulduğunda "rezervasyonlardan çok iptal" olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gece yaptığı açıklamada, "Bugün akşam saatlerinde corona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir." ifadelerini kullanmıştı.Koca, Bakanlık'ta yaptığı basın toplantısında, Çin'in Wuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip corona virüsünün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye'nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söylemişti.