Dünya Tiyatrolar Günü

Dünya Tiyatrolar Günü
Yayınlanma Tarihi: 27.03.2019 14:05 | Değiştirme Tarihi: 27.03.2019 14:05

27 Mart Dünya Tiyatro Günü sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. 1961 yılından bu yana kutlanan Dünya Tiyatro Günü Türkiye'nin farklı şehirlerinde etkinlikler ile kutlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nünde ücretsiz.

Dünya Tiyatro Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? İşte Dünya Tiyatro Günü tarihçesi
Dünya Tiyatro Günü 1961'de Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilan edildi. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyunları 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nünde ücretsiz
UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır.

Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi
Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993'te Venezuela ITI Merkezi 1962'den 1993'e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji halinde yayımlamıştır. Uluslararası Bildirge'nin yanı sıra, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller düzenlemektedir. Bu etkinliklerin tamamı ITI Resmi Sitesi'nde görülebilir.

Tiyatrolar tüm insanların fikirlerini ve düşüncelerini sanat yolu ile ifade edebildiği, yaratıcılığını sahne üzerinde kullanabildiği yegane alanlardandır. Tiyatrosuz bir sanat dünyası düşünülemez. Gelişmiş ülkelerde Tiyatro, en kıymetli sanat dallarından biri olarak kabul edilir.