Dünya Ses Günü | Her şey unutulur ama sesiniz asla…

Dünya Ses Günü | Her şey unutulur ama sesiniz asla…
Yayınlanma Tarihi: 06.04.2018 18:30 | Değiştirme Tarihi: 06.04.2018 18:30

“Ses, gelişen iletişim teknolojilerine rağmen halen en önemli iletişim aracımızdır. Tanıştığımız kişilerle ilk önce sesimizle iletişime geçeriz. Yüzümüz unutulsa bile, sesimiz, zihinde kalıcı bir iz bırakır.”

“Günlük hayatımızı sürdürebilmek  ve sosyal ilişki kurabilmek için sesimizi doğru kullanmak ve ses sağlığımıza gereken özeni göstermek gereklidir. Sesin doğru kullanımı hayatını sesini kullanarak kazanan ses sanatçıları, oyuncular, öğretmen, avukat ve çağrı merkezi çalışanı gibi meslek grupları için olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de çok önemlidir.”

“Dünya Ses Günü; ses sağlığı hakkında ve sigara,  reflü gibi sese zarar veren hastalıklar konusunda toplumun bilgilendirilmesi için her yıl 16 Nisan'da tüm dünyada kutlanmaktadır.”

1999’da Brezilya’da temelleri atılan Dünya Ses Günü, toplumu ses sağlığı hakkında bilinçlendirmek üzere 2002 yılından bu yana 16 Nisan’da tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 2018 yılında da Ses Günü kutlamaları için dünya genelinde birçok etkinlik düzenlenecek. Bu amaçla; Yeni Zelanda’da başlayıp Hawaii’de bitecek olan ve tüm ülkelerde saat 21.30 da başlayacak olan küresel koro konserleri, TV ve internet yayınları, sempozyumlar ve halka açık paneller gerçekleştirilecek.

Bu yıl ülkemizde Dünya Ses Günü Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Kürşat Yelken öncülüğünde birçok etkinliğe imza atılacak.

Dünya Ses Günü Genel Sanat Yönetmeni: Soprano Efsun Öztoprak tarafından düzenlenen konserde; operadan türküye, müzikalden Türk sanat müziğine kadar farklı sesler aynı sahnede olacak.

Konser, Caddebostan Kültür Merkezi’nde 12 Nisan Perşembe saat 19.30’da ücretsiz olarak düzenlenecek.

SOLİSTLER:

Opera:
Alper Göçeri - Bariton
Elif Tuğba Tekışık - Mezzo soprano
Kaan Buldular - Kontrtenor
Perihan Nayır Artan - Soprano

Piyanist:
Paolo Villa

Çocuk Korosu:
Küçük Nüanslar
Suzan Bünül - Şef

Müzikal:
Elerki Taşkın

THM:
Hamdiye Erol

TSM:
Yaprak Sayar

Dünya Ses Gününde Ses Sağlığının Önemi Vurgulanacak

Dünya Ses Günü sempozyumunda ses üzerine çalışmalar yapan sağlık uzmanları, ses terapistleri, şan eğitmenleri ve ses profesyonelleri 19-20 Nisan'da Marmara Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bir araya gelecekler.

Haber ile ilgili metin girin!.