Dünya Sağlık Örgütü zengin ülkelere seslendi: Çocukları ve gençleri aşılamayı bırakın

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çocuk ve gençlere koronavirüs aşısı yapmaya hazırlanan yüksek gelirli ülkelere seslendi. DSÖ Direktörü, bu ülkelerin çocuk ve gençlere aşı yapmayı bırakıp, düşük gelirli ülkelere bağışlama yapması gerektiğini söyledi ve çağrıda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 14.05.2021 21:50
Değiştirme Tarihi: 14.05.2021 21:50
Dünya Sağlık Örgütü zengin ülkelere seslendi: Çocukları ve gençleri aşılamayı bırakın

DSÖ'nün basın toplantısında konuşan DSÖ direktörü Ghebreyesus, salgının ikinci yılını yaşadığımız şu dönemde, virüsün daha ölümcül olabiliceği vurgusunu yaptı. 

Aşı adaletsizliğine geniş yer ayırdığı konuşmasında çarpıcı ifadeler kullanan Ghebreyesus, yoksul ülkelerde sağlık çalışanları ve yaşlı grupların halen aşılanmadığına, hastanelerin dolup taştığına işaret etti.

"Şu anda aşı tedarikinin yalnızca yüzde 0,3'ü düşük gelirli ülkelere gidiyor." uyarısı yapan Ghebreyesus, zengin ülkeleri Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) destek vermeye davet etti.

Ghebreyesus, "Bazı ülkelerin neden çocuk ve gençlerini aşılamak istediklerini anlıyorum. Ama şu anda onları yeniden düşünmeye ve bunun yerine aşıları COVAX'a bağışlamaya çağırıyorum." diye konuştu.

DSÖ'ye göre, bugün itibarıyla salgın nedeniyle dünya genelinde 3,34 milyon kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 161 milyonu aştı ve 1,26 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandı.