Dünya Sağlık Örgütü'nün endişesi aşıyı bulmak değil, dağıtımını sağlamak

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus, "Asıl sorunumuz aşıyı nasıl ve ne kadar çabuk geliştireceğimiz değil. Burada önemli olan aşıyı nasıl eşit bir şekilde dünyaya dağıtacağımız" açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2020 18:29
Değiştirme Tarihi: 04.05.2020 18:29
Dünya Sağlık Örgütü'nün endişesi aşıyı bulmak değil, dağıtımını sağlamak

Koronavirüsü dünya çapında can almaya devam ederken, herkesin gözü kulağı aşı ve ilaç çalışmalarında. Ülkeler salgının sonunu getirecek bu durum için adeta yarışa girerken, birbiri ardına muhtemel tarihler açıklıyor.

Ancak kamuoyu aşının geliştirilmesine odaklansa da, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) konunun daha da önemli bir boyutuna dikkat çekti. Birleşmiş Milletler liderleriyle telekonferans yöntemiyle toplantı yapan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus kritik bir çağrıda bulundu.

EŞİT ŞEKİLDE OLMALI

Ghebreyesus, “Asıl sorunumuz aşıyı nasıl ve ne kadar çabuk geliştireceğimiz değil. Burada önemli olan aşıyı nasıl eşit bir şekilde dünyaya dağıtacağımız. Bazıları korunurken, diğerlerinin dışarıda bırakıldığı bir dünyayı hiçbirimiz kabul edemeyiz. Başarı unsurumuz bu olmalı” ifadelerini kullandı.