Dünya Sağlık Örgütü'ne göre koronavirüsle mücadelede örnek alınması gereken ülke Vietnam...

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılarak şu zamana kadar 700 bine yakın insanın hayatına mâl olan koronavirüs, yayılmaya ve öldürmeye devam ediyor. Şu zamana kadar 18,5 milyon kişiye bulaşan koronavirüs ile ilgili DÜnya Sağlık Örgütü'nden flaş bir açıklama geldi. DSÖ koronavirs mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove, salgınla mücadelede örnek ülke olarak 'Vietnam'ı gösterdi. 96 milyon kişinin yaşadığı Vietnam'da koronavirüs nedeniyle meydana gelen ilk ölüm, geçtiğimiz cuma günü kayıtlardaki yerini almıştı. 

Yayınlanma Tarihi: 04.08.2020 11:15
Değiştirme Tarihi: 04.08.2020 11:15
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre koronavirüsle mücadelede örnek alınması gereken ülke Vietnam...

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsle mücadelede Vietnam'ı örnek ülke olarak gösterdi. 200 bin yeni vakanın, 4 bin 300 de yeni ölümün kayıtlara geçtiği dünya genelinde, 96 milyon nüfuslu Vietnam'da koronavirüs kaynaklı ilk ölüm cuma günü kaydedildi. 

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü koronavirüse karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove, Vietnam'a ayrı bir parantez açarak, örnek alınması gereken ülke olarak Vietnam'ı işaret etti. 

Kerkhove, “Onlar, salgını kontrol altına almaya yardımcı olabilecek sisteme sahipler. Bu, tüm ülkelerde görmemiz gereken bir sistem. Vietnam, enfeksiyon hastalıklarla mücadelede devasa bir deneyime sahip” dedi. 

VİETNAM SON OLARAK NELER YAPTI?

Yeni koronavirüs vakalarının tespit edildiği Vietnam, turizm kenti Da Nang'ı 14 gün oyunca turist girişine kapatmış, salgının ülke geneline yayılmasını engellemek amacıyla kentte yaşayan 1,1 milyon kişiye koronavirüs testi yapılacağını duyurmuştu.