Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni uyarı: Koronavirüs'ü atlatanların yeniden yakalanmayacağına dair kanıt yok

Dünya üzerinde 200 binden fazla can kaybı yaşatan koronavirüs krizi ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni bir uyarı geldi. Koronavirüse yakalanıp hastalığı geçirenlerin yeniden hastalanamyacağına dair bir kanıt bulunmadığı açıklandı ve bu konuda herkesin dikkatli olması istendi.

Yayınlanma Tarihi: 25.04.2020 14:22
Değiştirme Tarihi: 25.04.2020 14:22
Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni uyarı: Koronavirüs'ü atlatanların yeniden yakalanmayacağına dair kanıt yok

Bütün dünyayı saran ve 200 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine sebep olan yüzyılın virüsü koronavirüs için önlemler alınmaya devam ediliyor. Ekonomik olarak ayakta kalabilmek için de destek paketleri açıklayan ülkeler, çalışma hayatını salgın öncesindeki döneme döndürebilmek için formüller arıyor. Geçtiğimiz hafta ‘bağışıklık pasaportu’ uygulamasına başlayan Güney Amerika ülkesi Şili, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) alarma geçirdi.

Virüse yakalanıp tedavi gördükten sonra atlatan kişilere antikor üreterek bağışıklık kazandığı gerekçesiyle belge verilen ülkede, iş gücüne yeniden katılım sağlanması hedefleniyor. DSÖ ise diğer ülkeler tarafından da uygulanması muhtemel bu formül için acil bir uyarı açıklaması yaptı.


"HENÜZ BİR KANIT YOK"

Koronavirüsü atlatan kişilerin ikinci kez hastalığa yakalanmayacağına dair henüz kesin kanıt olmadığı belirtilen açıklamada, “Bağışıklık pasaportu ya da ‘risksiz sertifikası’ gibi uygulamalar, standart kuralların dışına çıkılacağı için salgının yayılma hızını artırabilir. Hatalı testler insanları yanlış kategorilere ayırabilir. Enfekte hasta negatif, sağlıklı kişi pozitif çıkabilir. Bu durumda da şu ana kadar uygulanan salgını kontrol alma çabaları ciddi olarak etkilenir” denildi.