Dünya Sağlık Örgütü maske kullanımıyla ilgili çelişkili sözlerine son noktayı koydu

Koronavirüs salgının başladığı ilk günlerden bu yana en çok konuşulan kurumların başında yer alan Dünya Sağlık Örgütü, yüz maskesiyle ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayı güncelledi. DSÖ, kamusal alanlarda da maske takılması gerektiğinin altını çizdi. Örgüt, bir önceki açıklamasında yalnızca hasta olan kişilerin maske takması gerektiğine yönelik bir açıklama yapmıştı. 

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 09:29
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 09:29
Dünya Sağlık Örgütü maske kullanımıyla ilgili çelişkili sözlerine son noktayı koydu

Koronavirüs salgınıyla birlikte en çok gündeme gelen ve tartışmaların da bir o kadar çok odağında kalan Dünya Sağlık Örgütü, sıklıkla virüse ilişkin yeni bilgiler paylaşıyor ve uyarılar yapmaya devam ediyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın ağır eleştirilerine maruz kalan DSÖ, son açıklamasıyla okları üzerine çekmeyi başarmıştı.

Ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede en çok dikkat edilen hususlardan ikisi maske ve sosyal mesafe olarak belirtilirken, DSÖ'den tartışma yaratan bir açıklama gelmişti.

Örgüt, maskeyi takması gereken kişilerin hasta olan insanlar olması gerektiğini, sağlıklı kişilerin ise bunu yapmasına gerek olmadığını ifade etti. Ancak bu açıklama, gelen yeni açıklamanın üzerine değişti. 

Dr. Maria Van Kerkhove, sağlıklı olsun ya da olmasın tüm herkesin kamusal alanlarda maske takmasının gerekli olduğunu belirtti. Milyonlarca kişinin de kullandığı maskelere yönelik başka detaylar da paylaşan Kerkhove, cerrahi maskeler haricinde kumaş maskelerin de koruyucu olacağını ifade etti.  

Dr. Maria Van Kerkhove, “Yeni araştırma sonuçlaırına göre, eğer maske düzgün bir şekilde kullanılırsa enfeksiyon taşıyan potansiyel damlacıklara karşı koruyuculuk sağlar” dedi.

Kaynak: SÖZCÜ